Spektakl teatralny i wystawa fotograficzna w Areszcie Śledczym w Gdańsku
Arteterapia w gdańskim areszcie
Proces resocjalizacji osób pozbawionych wolności jest złożony i bardzo indywidualny. Izolacja od środowiska rodzinnego, stygmatyzacja społeczna, a niekiedy wcześniejsze doświadczenia przemocy czy marginalizacji sprawiają, że tradycyjne metody oddziaływań penitencjarnych bywają niewystarczające. Dlatego w nowoczesnej resocjalizacji coraz większe znaczenie zyskują działania o charakterze arteterapeutycznym.
W Areszcie Śledczym w Gdańsku wychowawcy i psychologowie we współpracy ze specjalistami zrealizowali programy readaptacyjne z zakresu teatroterapii i warsztatów fotograficznych. To formy pracy, które nie tylko rozwijają umiejętności twórcze, lecz przede wszystkim wspierają proces odbudowy tożsamości, poczucia własnej wartości i zdolności do życia w społeczeństwie.
Zwieńczeniem realizowanych programów readaptacji jest spektakl teatralny pt. „Drezyną, drezyną wyjadę z lasu” i wystawa fotograficzna pt. „Fotografia to inne patrzenie na świat”.
Teatr jako narzędzie resocjalizacji
Program teatralny opiera się na założeniu, że twórcza ekspresja i aktywny udział w procesie artystycznym mogą stanowić skuteczną formę oddziaływania resocjalizacyjnego. Wspólna praca nad spektaklem, realizowana we współpracy skazanych kobiet z artetearpeutkami, pod czujnym okiem reżysera - dr Marzeny Wojciechowskiej-Orszulak, sprzyja kształtowaniu postaw prospołecznych, rozwijaniu kompetencji interpersonalnych oraz budowaniu poczucia sprawczości i odpowiedzialności.
Fotografia – obraz jako narzędzie refleksji i zmiany
Warsztaty fotograficzne to kolejne narzędzie wspierające proces resocjalizacji. Dzięki pracy z aparatem skazane kobiety uczą się uważności na otoczenie, dostrzegania detali i nowej perspektywy patrzenia na świat. Dzięki takim warsztatom skazane kobiety za pomocą zdjęć opowiadają własną historię. Uczestniczki w swoich fotografiach mogą ukazać emocje i doświadczenia, których nie potrafią wyrazić słowami a rozwijanie kreatywności i umiejętności technicznych, mogą mieć wymiar praktyczny w dalszej reintegracji społeczno-zawodowej.
Jak mówią same uczestniczki:
"Udział w takich warsztatach uczy cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu".
Współpraca ze specjalistami
Program readaptacji społecznej „Warsztaty artystyczne – Teatr w areszcie” zrealizowany został we współpracy z dr Marzeną Wojciechowską-Orszulak, specjalistką w dziedzinie wiedzy o teatrze, reżyserem teatru alternatywnego, teatroterapeutką i absolwentką międzynarodowych kursów z zakresu dramaterapii.
Oprócz dr maŻki Wojciechowskiej (bo tak w branży teatralnej nazywana jest Pani reżyser) w warsztatach teatralnych pomagały: Marzena Gajlewicz – scenografia, Karolina Jatczak – arteterapeutka, Karolina Sowińska – arteterapeutka, Jagoda Łukomska – arteterapeutka, oraz Emilia Gołos – arteterapeutka i kompozytorka, oświetlenie i kostiumy - Teatr Komedii Valldal.
Program readaptacji społecznej „Warsztaty fotograficzne – Fotografia to inne patrzenie na świat” zrealizowany został we współpracy z fotografem Iwoną Wojdowską (www.wojdowska.pl)
Zaproszeni goście
Efekty tych zajęć oprócz osadzonych w gdańskim areszcie kobiet mogli obejrzeć zaproszeni goście: SSO Magdalena Kierszka, Przewodnicząca VI Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych, Beata Puzdrowska, Kurator Okręgowy w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, dr Agnieszka Paczkowska, Prezes Fundacji Hospicyjnej, oraz ppłk. SW w stanie spoczynku Robert Witkowski.
Jak powiedział na zakończenie mjr Piotr Trzciński, Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku:
"Spektakl w nas wszystkich wzbudzał bardzo pozytywne emocje, wzruszał i dawał nadzieję. Jeszcze raz bardzo dziękuję za Wasze zaangażowanie. Brawo".
Działania tego typu nie są jedynie aktywnością kulturalną – stanowią celową i zaplanowaną interwencję, ukierunkowaną na ograniczanie czynników ryzyka powrotu do przestępstwa oraz na wzmacnianie zasobów potrzebnych do skutecznej reintegracji społecznej. Cieszymy się, że możemy pochwalić się takimi efektami i przyłączamy się do podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w realizację tych programów.
Tekst/ zdjęcia: mjr Marek Stuba









