26 września 2025 roku w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się XIV edycja Bursztynowych Dźwigów – gala wręczenia nagród dla Honorowych Wolontariuszy i Honorowych Filantropów Fundacji Hospicyjnej. Laureatem w kategorii Honorowy Wolontariat Pracowniczy 2025 w uznaniu za wrażliwość i pomoc drugiemu człowiekowi został Areszt Śledczy w Gdańsku.

Bursztynowe Dźwigi

Bursztynowe Dźwigi to wyróżnienia przyznawane w kilkunastu kategoriach, obejmujących zarówno osoby prywatne, jak i firmy, organizacje, media, szkoły oraz artystów. Gala każdego roku gromadzi przedstawicieli różnych środowisk, których łączy wspólna idea – bezinteresowna pomoc osobom u kresu życia oraz ich bliskim. W tym roku laureatem w kategorii Honorowy Wolontariat Pracowniczy 2025 w uznaniu za wrażliwość i pomoc drugiemu człowiekowi został Areszt Śledczy w Gdańsku.

Dziękując za to wyróżnienie mjr Piotr Trzciński, Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku przypominał, że "Hospicjum to też życie" i zapewniał:

"W pomaganiu nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo".

Należy wspomnieć, że w ubiegłym roku ppłk SW w stanie spocz. Robert Witkowski został także wyróżniony Bursztynowym Dźwigiem za: „Wieloletnią pomoc dzieciom i nastolatkom, które doświadczyły śmierci bliskiej osoby i za przywracanie im nadziei”.

Fundacja Hospicyjna

Fundacja Hospicyjna działa od 2003 roku. Obecnie prowadzi największe na Pomorzu Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC rocznie obejmując opieką ok. 1000 osób. Fundacja Hospicyjna prowadzi również Hospicjum Domowe dla Dzieci, Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga, działającą od 19 lat Akademię Walki z Rakiem, a od września 2023 roku także pierwsze na Pomorzu Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Działalność Fundacji Hospicyjnej obejmuje szeroki zakres działań na rzecz opieki paliatywnej, takich jak: edukacja i szkolenia dla pracowników i wolontariuszy, organizacja kampanii społecznych podnoszących świadomość, wspieranie finansowe i merytoryczne hospicjów, rozwój wolontariatu, pomoc psychologiczna dla pacjentów i ich rodzin, a także wsparcie osób pogrążonych w żałobie. Jesteśmy zaszczyceni słysząc zapewnienie Agnieszki Paczkowskiej, Prezes Fundacji Hospicyjnej, że:

"Służba Więzienna i jej podopieczni są także ważną częścią tej społeczności".

Długoletnia współpraca

Współpraca między Oddziałem Zewnętrznym w Gdańsku-Przeróbce, a Hospicjum im. E. Dutkiewicza w Gdańsku trwa już ponad 23 lata. Gdańska jednostka była pierwszą w Polsce, która nawiązała trwałą współpracę z tego typu instytucją. W 2002 roku w odpowiedzi na prośbę funkcjonariusze kierowali do hospicjum grupy 8 - 10 skazanych, którzy nieodpłatnie pomagali przy zakończeniu budowy nowego Domu Hospicyjnego. Dzięki dodatkowym rękom do pomocy systematycznie postępowało wykończenie budynku hospicjum wraz z zapleczem administracyjno-socjalnym i technicznym.

W roku 2004, za sprawą inicjatywy ks. Piotra Krakowiaka nastąpił przełomowy dla naszej współpracy moment. Skazani zostali zaangażowani w wolontariat medyczny. Część spośród pracujących dla hospicjum skazanych zaczęto obejmować kursem wolontariatu medycznego. Po jego ukończeniu i zdaniu egzaminu mogli być włączani w bezpośrednią pomoc w opiece nad pacjentami. Współpracując z kadrą hospicjum pomagali w karmieniu pacjentów, asystowali w czasie spacerów i zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych.

Przez lata wolontariat pozwalał funkcjonariuszom aktywizować osadzonych w sferze im nieznanej. Dzięki skierowaniu do Domu Hospicyjnego mogli podejmować działania na rzecz osób terminalnie chorych, starszych, niepełnosprawnych fizycznie. Uczyli się wrażliwości, odpowiedzialności i empatii. Stykali się z sytuacjami, w których nazywano ich „niezbędnymi”. Zyskiwali przy tym pewność siebie i budowali samoocenę.

Projekt resocjalizacyjny zapoczątkowany w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce w ciągu kolejnych lat stał się projektem ogólnopolskim. Wiele zakładów karnych nawiązywało współpracę z hospicjami czy domami pomocy społecznej. Sama inicjatywa zyskała też uznanie w skali europejskiej. Projekt wolontariatu hospicyjnego skazanych został w 2009 roku nagrodzony Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości. Pandemia COVID-19, uniemożliwiła nam kierowanie osadzonych do domu hospicyjnego jednak w 2024r. płk Marek Rogoziński, ówczesny Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku podczas spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej oraz funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Gdańsku podjął inicjatywę wsparcia organizacji w działaniach statutowych. 6 maja 2024r. podpisano umowę, na podstawie której skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Oddziale Zewnętrznym w Gdańsku-Przeróbce są kierowani do zatrudnienia przy pracach pomocniczych, porządkowych i gospodarczych w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza i w Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.

Pomoc potrzebującym

Resocjalizacja we współpracy ze społeczeństwem obejmuje wszelkie działania mające na celu pomoc skazanym w powrocie do życia zgodnego z prawem. Aby ułatwić osadzonym readaptację społeczną i przyczynić się do wymiernych korzyści na rzecz lokalnej społeczności Gdańska Służba Więzienna od ponad 23 lat współpracuje z Hospicjum im. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

Niezależnie od kierowania skazanych do zatrudnienia na rzecz hospicjum, gdańska Służba Więzienna stale i na różne sposoby wspiera Fundację Hospicyjną. Funkcjonariusze niejednokrotnie oddawali fundacji rękodzieło wykonane na zajęciach readaptacyjnych, które później stanowiło element zbiórek i licytacji. Kręcili kilometry w akcjach rowerowych, zbierali nakrętki, przekazywali środki pieniężne, kierowali i nadal kierują do zadań pomocowych osadzonych.

Wszystkie podejmowane przez nas działania mają bowiem tylko jeden cel - pomagać, bo nawet najmniejszy gest ma znaczenie. Cieszymy się, że nasze starania zostały dostrzeżone i dziękujemy za takie piękne wyróżnienie.

 

Tekst/ zdjęcia: mjr Marek Stuba

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej