Każdego roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Zdrowia – to doskonała okazja, aby przyjrzeć się funkcjonowaniu opieki medycznej w miejscach szczególnych – takich jak jednostki penitencjarne, gdzie codzienna praca personelu medycznego ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego osadzonych.

Specyfika opieki zdrowotnej „za kratami”

Opieka medyczna w jednostkach penitencjarnych znacząco różni się od tej dostępnej w warunkach wolnościowych. Wynika to zarówno ze specyfiki środowiska zamkniętego, jak i stanu zdrowia osób pozbawionych wolności. Osadzeni często trafiają do jednostki z zaniedbaniami zdrowotnymi, chorobami przewlekłymi, uzależnieniami czy problemami psychicznymi.

W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy funkcjonuje szpital i ambulatorium z izbą chorych, które zapewniają podstawową opiekę zdrowotną. Personel medyczny to lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni, którzy realizują świadczenia zdrowotne zgodnie z obowiązującymi standardami, dbając o równość dostępu do leczenia, niezależnie od sytuacji prawnej pacjenta.

Zakres udzielanych świadczeń

W jednostce realizowane są świadczenia m. in. z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, opieki psychiatrycznej, leczenia chorób przewlekłych, profilaktyki zdrowotnej, urologii, neurologii, radiologii, czy opieki stomatologicznej. W przypadkach wymagających specjalistycznej diagnostyki lub leczenia, osadzeni kierowani są do placówek zewnętrznych. Transport i zabezpieczenie takich wizyt odbywa się przy zachowaniu szczególnych procedur bezpieczeństwa.

Zdrowie psychiczne – szczególne wyzwanie

Jednym z najważniejszych obszarów opieki zdrowotnej w areszcie jest zdrowie psychiczne. Izolacja, stres związany z postępowaniem karnym, a także wcześniejsze doświadczenia życiowe powodują, że wielu osadzonych wymaga wsparcia psychiatrycznego. Prowadzone są konsultacje indywidualne, a także działania profilaktyczne mające na celu przeciwdziałanie kryzysom psychicznym, w tym zachowaniom autoagresywnym.

Podsumowanie

Światowy Dzień Ochrony Zdrowia to dobry moment, by docenić pracę personelu medycznego zatrudnionego w bydgoskich jednostkach penitencjarnych. Służba zdrowia pełni tu niezwykle istotną rolę – nie tylko lecząc, ale także wspierając, edukując i przyczyniając się do readaptacji społecznej osadzonych. Za murami jednostki penitencjarnej zdrowie ma szczególny wymiar – jest nie tylko kwestią fizyczną, ale również elementem bezpieczeństwa, stabilizacji i szansy na nowy początek.  

Wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom ochrony zdrowia życzymy wytrwałości, sukcesów, radości i motywacji do działania, a także dużo… zdrowia.

 

Tekst/ zdjęcia: st. szer. Kinga Nowaczewska

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej