W dniu 28.11.2023r. w ramach zajęć kulturalno- oświatowych osadzeni z Oddziału Zewnętrznego w Kikitach zwiedzali Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Za datę założenia Muzeum Warmii i Mazur przyjmuje się 29 marca 1945, tzn. dzień przybycia Hieronima Skurpskiego do Olsztyna. Początkowo istniało ono pod nazwą „Muzeum Mazurskie”, a od 1975 już jako „Muzeum Warmii i Mazur”. Obecnie siedziba placówki znajduje się w Zamku Kapituły Warmińskiej przy ul. Zamkowej 2 w Olsztynie. Muzeum prezentuje zabytki z regionu Warmii i Mazur z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. Zawiera zbiory pochodzące w dużej mierze z muzeów z terenu byłych Prus Wschodnich, m.in. z Heimatmusem w Olsztynie. W trakcie zwiedzania muzeum osadzeni mogli zobaczyć jego infrastrukturę, oryginalne historyczne obrazy oraz posłuchać opowieści związanej z historią powstania zamku oraz jego przebudową.

 

tekst: mł. chor. Mariusz Dzikowski
zdjęcia: mł. chor. Mariusz Dzikowski

Generuj pdf
Znajdź nas również na
Serwis Służby Więziennej