Ważne: Strona www.sw.gov.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

 
Wyszukiwanie

Aktualności Służby Więziennej Drukuj

Gwiazdka w więzieniach

2012-12-17 09:01

Boże Narodzenie to niezwykły okres dla wszystkich, bez względu na miejsce, w którym je spędzamy. Wyjątkowa atmosfera towarzysząca temu Świętu sprawia, że staramy się obchodzić je bardzo uroczyście. W więzieniach nie zabraknie świątecznego wystroju, specjalnego menu i okolicznościowych spotkań więźniów ze swoimi najbliższymi.

Grudzień dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej to zawsze czas wzmożonej pracy. To zwiększona liczby widzeń, przyjmowanych paczek, listów i kart świątecznych, najróżniejszych próśb i wniosków. Ze strony funkcjonariuszy to również czas zwiększonej czujności ochronnej, wykonywanych kontroli i bacznej uwagi. Wtedy też, częściej niż zwykle, zdarza się wśród więźniów refleksja nad tym, co stracili poprzez popełnienie przestępstwa. Okres świąteczny jest dla skazanych jednym z najtrudniejszych. Wtedy właśnie najbardziej odczuwają samotność i brak rodziny. Święta są również okazją do podjęcia dodatkowych działań na rzecz integracji rodzin osób pozbawionych wolności poprzez organizowane spotkania bożonarodzeniowe, dłuższe widzenia, możliwość wspólnego zjedzenia świątecznego posiłku. Wychowawcy starają się organizować dodatkowe zajęcia rozwijające umiejętności poznawcze osób pozbawionych wolności, zapoznawać z obrzędowością i obyczajami świątecznym.

W Święta i w okresie bezpośrednio je poprzedzającym więźniowie mogą liczyć na częstszy kontakt z kapelanami oraz przedstawicielami związków wyznaniowych. Chociaż w jednostkach penitencjarnych trudno stworzyć autentyczny klimat świąteczny, więziennicy starają się, aby ten szczególny czas był również czym wyjątkowym dla osób pozbawionych wolności. Stąd właśnie przygotowywane są konkursy o tematyce świątecznej, bożonarodzeniowe artykuły w więziennej prasie, wieczory kolęd. Skazani starają się o świąteczny wystrój cel, sal widzeń i więziennych kaplic, czasami przygotowują wigilijną kolację lub spotkanie opłatkowe. Pod okiem wychowawców i psychologów więziennych powstają przedstawienia teatralne o tematyce świątecznej, realizowane są programy resocjalizacyjne służące reintegracji rodzin, przygotowywane są bożonarodzeniowe ozdoby czy rękodzieła. Ogłaszane są zbiórki zabawek i słodyczy dla placówek opiekuńczych, funkcjonariusze przyłączają się do akcji charytatywnych zachęcając tym samym do udziału w nich skazanych.

                                                                 ppłk Luiza A. Sałapa
Rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej

Informacje dotyczące przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w zakładach karych i aresztach śledczych, przygotowane przez rzeczników prasowych dyrektorów okręgowych Służby Więziennej.

1/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku

Areszt Śledczy w Białymstoku - w ramach przygotowań do nadchodzących Świąt, w jednostce odbywają się nabożeństwa i przedświąteczne spotkania z przedstawicielami kościołów katolickiego i prawosławnego, Świadków Jehowy, Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej i Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego. W oddziałach mieszkalnych tablice informacyjne wypełnione są treścią o tematyce świątecznej. W niedługim czasie planowane są spotkania wigilijne dla skazanych i ich rodzin wyznania katolickiego oraz prawosławnego. W jednostce trwają zajęcia w ramach drugiej edycji programu pisania ikon „Ikony zza krat”, nawiązujące tematyką warsztatów oraz wykładu do historii wiary, ikony oraz Świąt Bożego Narodzenia.

Areszt Śledczy w Giżycku - w jednostce trwa przygotowanie świątecznego wystroju poczekalni przed salą widzeń, oraz dekoracja cel mieszkalnych w gałązki świerkowe. W najbliższym czasie planowany jest koncert kolęd w wykonaniu Wojtka Kubiaka, a także wizyta opłatkowa księdza kapelana w celach mieszkalnych.

Areszt Śledczy Hajnówka - w ramach programu readaptacji „Katharsis” grupa 12 skazanych przygotowuje ozdoby świąteczne m.in. do świątecznego wystroju kącika dla dzieci, tworzy prace plastyczne na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz okładki na płyty CD i DVD z bajkami dla dzieci. W ramach programu readaptacji „Na Fali” grupa 6 skazanych nagrywa bajki dla dzieci, które będą przekazane dzieciom m.in. z domu dziecka, przedszkola oraz szkoły jako prezent świąteczny. W ramach programu readaptacji „Razem” odbędą się spotkania wigilijne (katolickie i prawosławne) skazanych z rodzinami. W styczniu 2013 r. planowana jest choinka dla dzieci funkcjonariuszy i pracowników jednostki. W najbliższym czasie planowane jest także przedstawienie Jasełek Bożonarodzeniowych dla skazanych.

Areszt Śledczy Suwałki - tradycyjnie już planowany jest udział prac plastycznych wykonanych przez skazanych o tematyce bożonarodzeniowej ( pocztówki, obrazy) w licytacji świątecznej, która w niedługim czasie odbędzie się w punkcie przedszkolnym "Słoneczko" w Suwałkach. W ramach programu „Nike” trwa przygotowywanie ozdób i kart świątecznych przez skazanych. Cele mieszkalne i pomieszczenia jednostki zostały już świątecznie ozdobione. W najbliższych dniach planowany jest koncert kolęd dla skazanych.

Zakład Karny Białystok - zaplanowane zostały dwa spotkania wigilijne dla skazanych: 20 grudnia br. - spotkanie wigilijne dla 24 osadzonych i ich rodzin, a 3 stycznia 2013 r. spotkanie wigilijne dla 25 skazanych wyznania prawosławnego. Od listopada do połowy grudnia trwa w jednostce wyrób świątecznych ozdób, które zostaną przekazane Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie „Droga” z Białegostoku. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup świątecznych paczek dla ubogich rodzin z całego województwa.

Zakład Karny Czerwony Bór - Tradycyjnie druga połowa listopada oraz grudzień, to początek przygotowań do Świąt. W połowie listopada rozpoczęła się akcja "PACZKI Z PAKI", czyli zbiórka wśród osadzonych słodyczy dla dzieci z ubogich zambrowskich rodzin. Słodycze są zbierane w kantynach jednostki. 20 grudnia planowany jest wyjazd do SP nr 4 w Zambrowie jako finał akcji "Paczki z Paki", połączony z kolędowym występem więźniów. W okresie przedświątecznym realizowane są w zakładzie dwa programy readaptacji skazanych. W ramach programu „Barwy tradycji” trwa przygotowywanie ozdób świątecznych przez 20 skazanych, a w ramach programu „Boże Narodzenie 2012” 40 skazanych poznaje tradycje świąteczne oraz zdobi oddziały mieszkalne. 6 grudnia miał miejsce mikołajkowy koncert Filharmonii Kameralnej w Łomży dla osadzonych młodocianych i dorosłych. Kolejny, „kolędowy” koncert Filharmonii Kameralnej w Łomży, planowany jest 19 grudnia. Ponadto redakcja "Echa C-boru", 20 grudnia wyda świąteczny numer gazety więziennej. 21 grudnia będzie miała miejsce wigilia poza terenem jednostki w ośrodku "Caritas". 24 grudnia planowana jest wigilia dla więźniów i ich rodzin w ramach zajęć KO na terenie jednostki. W okresie świątecznym zaplanowane zostały koncerty kolędowe zespołu muzycznego skazanych w oddziałach mieszkalnych. 29 grudnia w jednostce planowany jest dla skazanych noworoczny koncert zespołu Anny Kaptór.

Zakład Karny Grądy Woniecko - Od 1 do 18 grudnia codziennie, wykonywane są ozdoby świąteczne i pocztówki w ramach programu "Być razem" i "Sztukmistrz". Jednostka stale włącza się w kiermasze świąteczne w Szkole Podstawowej w Grądach Woniecko oraz Gimnazjum w Rutkach. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na cele charytatywne. Ozdoby wykorzystanie są z materiałów ekologicznych oraz surowców wtórnych. Do zajęć aktywnie włączyli się także funkcjonariusze i pracownicy cywilni. Od kilku tygodni trwa przygotowanie materiałów na WOŚP a także przygotowanie Szopek Bożonarodzeniowych do świetlic oddziałów mieszkalnych. Podczas akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w Szkole Podstawowej w Grądach Woniecko dominuje tematyka świąteczna. W przedsięwzięciu również bardzo aktywni są pracownicy jednostki. 17 grudnia w ramach podpisanego porozumienia o tzw. "integracji społecznej", będzie miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu młodzieży licealnej z III LO w Łomży. 19 grudnia planowane jest w zakładzie spotkanie świąteczne skazanych z rodzinami.

Zakład Karny Przytuły Stare - 3 grudnia miało miejsce spotkanie mikołajkowe w szkole specjalnej, podczas którego skazani pomagali dzieciom w tworzeniu ozdób choinkowych, zabrzmiały także kolędy w wykonaniu zespołu skazanych Przytuły Boys. Podczas trwającej 6 grudnia akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" dla uczniów ostrołęckich szkół dominowała tematyka świąteczna. W zakładzie karnym trwa również akcja "Pomagamy Mikołajowi" adresowana do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych jednostki, w ramach której zbierane są fundusze na paczki dla dzieci. W kilku punktach rozstawione są puszki, gdzie każdy kto chce może wrzucić dowolną kwotę. Akcja będzie trwała do 20 grudnia. Kolejna akcja "Zostań Świętym Mikołajem"; adresowana jest do skazanych. Obok kantyny znajduje się specjalny karton, gdzie skazani i ich rodziny mogą wrzucać słodycze, które będą przekazane dla ubogich dzieci. Akcja potrwa do 20 grudnia. 19 grudnia br., dla skazanych i ich rodzin, planowane jest spotkanie wigilijne. 14 grudnia planowane są natomiast jasełka dla dzieci ze szkole specjalnej w wykonaniu skazanych, a 24 grudnia o godzinie 21.00 odbędzie się na terenie jednostki tradycyjna „pasterka”, w której wezmą udział skazani.

kpt. Michał Zagłoba

2/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy

W przedświątecznym okresie wszyscy chętnie podejmujemy działania, których adresatem są inni. W tym czasie personel jednostek penitencjarnych, w oddziaływaniach kierowanych do osób pozbawionych wolności, stara się wzbudzać pozytywne emocje, empatię i myślenie o bliskich, słabszych i potrzebujących pomocy. W jednostkach nie zabraknie też świątecznego wystroju, specjalnego menu i okolicznościowych spotkań z bliskim, z pracodawcami i przedstawicielami współpracujących organizacji.  

Zajęcia i warsztaty plastyczne, które prowadzone są w ramach licznych programów resocjalizacji, to miejsce i czas wykonywania okolicznościowych kartek, stroików i ozdób świątecznych. Spotykają się one co roku z dużym zainteresowaniem skazanych kobiet z Aresztu Śledczego w Bydgoszczy (program „Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…”) i z Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu („Dekoratorka”). W działaniach tych chętnie uczestniczą też podopieczni oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi z Zakładu Karnego w Potulicach. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy, od kilku już lat, okolicznościowe kartki wykonywane przez skazanych przesyła z życzeniami do współpracujących instytucji. W tym roku kartki i listy świąteczne dla swych bliskich będą też wykonywali osadzeni w „grudziądzkiej dwójce” w ramach programu „Odkrywamy siebie”. W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy, w świątecznej scenerii rozpocznie się kolejna edycja programu integracyjnego „Zobacz tato, ja to już potrafię….”(od 19.12.). W jednostkach nie zabraknie spotkań wigilijnych organizowanych dla grup Anonimowych Alkoholików (Oddział Zewnętrzny w Bydgoszczy, Zakład Karny w Koronowie, Areszt Śledczy Inowrocław, Zakład Karny Potulice), dla skazanych zatrudnionych (ZK Bydgoszcz – Fordon, ZK Nr 1 i 2 w Grudziądzu – tutaj podczas spotkań z pracodawcami zostaną podpisane kolejne umowy o współpracy), dla uczestników cyklicznych spotkań z przedstawicielami Bractwa Więziennego (OZ Bydgoszcz i ZK Bydgoszcz – Fordon), dla uczniów więziennych szkół. Wkrótce w Zakładzie Karnym Nr 1 w Grudziądzu wystąpi krakowska grupa teatralna ze spektaklem „Jonasz”. Uczniowie CKU we Włocławku przygotowali „Jasełka”, które w dniu 14 grudnia zostaną wystawione w zakładowej świetlicy dla innych skazanych. Praktycznie w każdej jednostce w grudniu lub w styczniu odbędą się uroczyste spotkania rodzinne. Wszędzie zadbano o świąteczny wystrój cel mieszkalnych, oddziałów i świetlic (w ZK Nr 1 w Grudziądzu do 20 grudnia trwa konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczną). Wszędzie zaplanowano msze święte dla wiernych (w Areszcie Śledczym w Inowrocławiu 19 grudnia z udziałem Biskupa Diecezji Gnieźnieńskiej) i koncerty kolęd.

Dyrektorzy jednostek z myślą o współpracownikach organizują w okresie świątecznym spotkania dla swojej kadry. W Zakładzie Karnym we Włocławku odbędzie się ono 21 grudnia – do udziału w spotkaniu zaproszony został wiceminister sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej, gen. Jacek Włodarski. W Areszcie Śledczym w Inowrocławiu 11 grudnia odbędą się „Mikołajki” dla dzieci funkcjonariuszy i pracowników.

Działania bydgoskiej Służby Więziennej prowadzone są także z myślą o innych. W dniach od 7 do 9 grudnia grupa funkcjonariuszy i skazanych z Zakładu Karnego we Włocławku włączyła się w akcję zbierania żywności prowadzoną w supermarketach. W Zakładzie Karnym w Potulicach trwają dwie akcje charytatywne, których celem jest pomoc dla domów dziecka. Skazani kontynuują rozpoczętą przed kilku laty współpracę z Domem Dziecka w Trzemiętowie i w ramach akcji pod nazwą „Podaruj dzieciom święta” już w listopadzie rozpoczęli zbiórkę słodyczy w zakładowej kantynie i w sali widzeń. Deklarują też wpłaty pieniężne, za które zostaną zakupione prezenty dla dzieci. Funkcjonariusze z Potulic zebrane środki pieniężne i słodycze przekażą do rodzinnego domu dziecka prowadzonego przez jednego z emerytowanych funkcjonariuszy. Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Bydgoszczy – Fordonie 9 grudnia zorganizowali w jednej z fordońskich szkół Festyn Mikołajkowy. Uczestniczyły w nim rodziny funkcjonariuszy i uczniowie szkoły – zabawy było co nie miara, a uzyskane z festynu środki zostaną wkrótce przekazane dla potrzebującego, chorego dziecka.

Istniejący w Oddziale Zewnętrznym Bydgoszcz zespół muzyczny „Paragraf 2009”14 grudnia wystąpi w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczy w Bydgoszczy z okolicznościowym koncertem.  

mjr Aleksandra Gapska

3/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku

Okres przedświąteczny, świąteczny i noworoczny to dla wielu funkcjonariuszy Służby Więziennej pełniących służbę w zakładach karnych i aresztach śledczych czas wzmożonej pracy. W tym czasie więcej jest realizowanych widzeń z osobami bliskimi skazanym na terenie więzień. Znacząco zwiększa się ilość dostarczanych paczek, które wyznaczeni strażnicy i oddziałowi muszą skontrolować, aby na teren oddziałów mieszkalnych nie dostały się żadne przedmioty niebezpieczne i niedozwolone. Więcej pracy mają także psychologowie, wychowawcy i terapeuci, bo czas ten sprzyja refleksji i nierzadko osoby pozbawione wolności reagują obniżonym nastrojem. Zwłaszcza ci, którzy w warunkach izolacji penitencjarnej, przez swoje wcześniejsze przestępcze czy pełne przemocy zachowania, uświadamiają sobie fakt, że stali się samotni, czasem bezdomni. Dla innych jeszcze to pierwsze lub któreś z kolei święta w więzieniu i trudno jest im to zaakceptować. Święta to także czas wzmożonej posługi kapelanów wszystkich wyznań chrześcijańskich. Dzięki nim zainteresowani skazani mogą przeżywać religijny wymiar tych dni. Właśnie w kształtowanie właściwej i bezpiecznej atmosfery w jednostkach penitencjarnych w tym czasie zaangażowanych jest wielu funkcjonariuszy z wielu działów służb. Każdy zakład karny i areszt śledczy ma swoją specyfikę wynikającą z architektury, typu jednostki, ilości skazanych, charakterystyki populacji więźniów. Stąd też różnorodność podejmowanych działań w celu kształtowania tej atmosfery.

W malborskim zakładzie karnym skazani, inspirowani przez wychowawców, przygotowują kartki z życzeniami oraz ozdoby choinkowe. Działania te są realizowane w ramach programu readaptacji społecznej ,,Inspiracja''. Realizując inny program - „Dobry tata” - 6 grudnia 2012 r. dział penitencjarny zorganizował spotkanie mikołajkowe ojców z pociechami. Zaangażowani, coraz bardziej świadomi swoich ojcowskich obowiązków skazani, mogli uczestniczyć w zabawie z dziećmi i obdarzyć je drobnymi upominkami. Podobne zajęcia zorganizowane zostaną jeszcze przed świętami. Ich motywem przewodnim będzie rodzinne robienie ozdób choinkowych, kolędowanie i strojenie świątecznego drzewka. Tuż przed świętami odbędzie się także spotkanie opłatkowe dyrektora i kapelana ze skazanymi. O wymiar religijny święta zadba kapelan wraz z Bractwem Więziennym przy seminarium duchownym w Pelplinie. Oprócz wigilijnych i świątecznych liturgii zorganizują, wspólnie z innymi pracownikami więzienia, uroczyste poczęstunki połączone ze śpiewaniem kolęd oraz przyjęcie „Światełka Betlejemskiego”, które przechowywane będzie w więziennej kaplicy.

W Zakładzie Karnym w Gdańsku – Przeróbce pierwszy, adwentowy jeszcze, koncert odbył się już 04 grudnia. W największej świetlicy więzienia występowali muzycy związani z kościołem zielonoświątkowym. Ciekawą inicjatywę podjął natomiast Parlament Studentów Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Studenci uczelni współpracującej z gdańskim więzieniem przygotowali 20 paczek dla dzieci osób, które odbywają karę. Rodziny do obdarowania wytypowali wychowawcy, którzy najlepiej orientują się w tym, której rodzinie taka pomoc jest najbardziej potrzebna. Tuż przed świętami kapelani, prawosławny i rzymsko – katolicki, razem spotkają się z więźniami.

Wejherowski areszt śledczy realizuje m.in. program readaptacji społecznej skazanych „Twórczość artystyczna sposobem na rozładowanie napięcia”. W ramach tego programu – realizowanemu przy współudziale artysty plastyka (Pani Magdalena Dusza) – więźniowie będą realizować własne pomysły po warsztatach origami i w technice decoupage. Odbędzie się również koncert zaproszonego, chrześcijańskiego zespołu Missio Musica.

W Areszcie Śledczym w Gdańsku, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, przygotowywane jest specjalne spotkanie rodzinne. Skazani będą mogli zaprosić swoje dzieci i spędzić wspólnie czas. W organizację tego spotkania włączyło się Stowarzyszenie Penitencjarne „Patronat”, które przygotowało wiele niespodzianek i upominków. Planowane jest również spotkanie opłatkowe osadzonych z Arcybiskupem Metropolitą Gdańskim Sławojem Leszkiem Głódziem. Kapelan w areszcie, we współpracy z odpowiedzialnymi za więzienny radiowęzeł, przygotował świąteczny, religijny konkurs tematyczny oraz specjalną audycję, która wyemitowana będzie w wewnętrznym kanale telewizyjnym oraz radiowym. Natomiast w sylwestrowy wieczór wyemitowana zostanie także specjalnie przygotowana audycja muzyczna.

Również we współpracy ze Stowarzyszeniem Penitencjarnym Patronat zorganizowane zostanie specjalne widzenie rodzinne w starogardzkim areszcie śledczym. Zaplanowano je na 16 grudnia. Wezmą w nim udział przede wszystkim skazani aktywnie uczestniczący w programie readaptacji społecznej „Ojciec i dziecko” inicjowanym przez wychowawców tutejszego więzienia. Do aktywności zaangażowani zostaną także skazani z tamtejszego oddziału terapeutycznego. W ramach terapii zajęciowej wykonywać będą ozdoby choinkowe, które wykorzystane zostaną nie tylko w celach mieszkalnych ale zostaną także przekazane okolicznym żłobkom i przedszkolom.

Także w Areszcie Śledczym w Elblągu aktywizowanie osadzonych zostało ukierunkowane na poprawę relacji osadzonych z rodzinami. W ramach programu „Bądź ojcem” odbędzie się cykl pięciu spotkań rodzinnych o charakterze świątecznym. Więźniowie będą przygotowywali wystrój pomieszczeń, wykonywać ozdoby świąteczne i upominki z masy solnej. Część z tych upominków (około 50 sztuk) zostanie przekazanych podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Niegowie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Dodatkowo zespół terapeutyczny oddziału dla uzależnionych od narkotyków zainicjował realizację przez więźniów tak zwanych jasełek, których premiera przewidywana jest tuz przed świętami, a kolejne występy będą już licytowane w aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozostali skazani będą mogli uczestniczyć w organizowanym przez kapelana uroczystym spotkaniu o charakterze religijnym. Odbędą się także świąteczne konkursy i projekcje filmów o tematyce religijnej. Swoje spotkania zorganizują także osoby skupione wokół Stowarzyszenia Gedeonitów i Zgromadzenia Świadków Jehowy.

W najmniejszej jednostce penitencjarnej okręgu gdańskiego, w Zakładzie Karnym w Braniewie, więzienny personel położył nacisk na organizację konkursów o tematyce świątecznej. Mają one na celu zaktywizowanie wielu utalentowanych więźniów i zaproszenie wszystkich pozostałych do czynnego przygotowania się do spotkań z bliskimi. Skazani będą więc projektować i wykonywać koperty tematyczne, szopki wigilijne, stroiki i ozdoby oraz kartki świąteczne. Część z tych prac weźmie udział w Powiatowym Bożonarodzeniowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej organizowanym przez Braniewskie Centrum Kultury. Wytwory swoich artystycznych działań skazani będą mogli również przekazywać bliskim, między innymi w czasie okolicznościowego, uroczystego widzenia.

W Zakładzie Karnym w Kwidzynie skazani otrzymali zgodę na dekorowanie cel mieszkalnych. To tylko jeden z wielu elementów tworzenia właściwej i bezpiecznej atmosfery w czasie okołoświątecznym w tym więzieniu. Trwają bowiem przygotowania do spotkania choinkowego. Skazani, pod kierunkiem wychowawców, przygotowują spotkanie dla dzieci i rodzin, podczas których animowane będą wspólne gry i zabawy. Natomiast w dniu Wigilii o godzinie 16.00 odbędzie się w świetlicy centralnej spotkanie opłatkowe dla skazanych, połączone z Jasełkami i Mszą Świętą.

Terapeuci i psychologowie w Zakładzie Karnym w Sztumie będą prowadzić zajęcia dla skazanych w oddziale terapeutycznym. Ich owocem będzie wykonywanie ozdób choinkowych, które zostaną wyeksponowane podczas spotkania opłatkowego. We współpracy ze Stowarzyszeniem Penitencjarnym Patronat zorganizowane zostanie specjalne widzenie rodzinne. Odbędą się także świąteczne konkursy i projekcje filmów o tematyce religijnej. Swoje spotkania zorganizują także, oprócz kapelana wyznania rzymsko – katolickiego, osoby skupione wokół Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i kościoła zielonoświątkowego. Również grupa Anonimowych Alkoholików będzie mogła zrealizować swój świąteczny, uroczysty miting.

mjr Robert Witkowski

4/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach

Jednym z najpiękniejszych okresów w kalendarzu jest czas Świąt Bożego Narodzenia. To okres gorączkowej krzątaniny, przedświątecznych zakupów, pachnący świeżymi wypiekami, cynamonem i imbirem. To czas planowania, noworocznych obietnic, spotkań z najbliższymi, odwiedzin tych, o których na co dzień zapominamy, wspomnień o tych, którzy odeszli. Tak zwykle mija ludziom wolnym. Za murami więzień to okres bardzo trudny, zarówno dla funkcjonariuszy, jak i osadzonych. Wiąże się ze zwiększoną liczbą widzeń, paczek przesyłanych do zakładów karnych, często reorganizacją czasu służby, którą trzeba dostosować do tego „gorącego” okresu. To również wzmożona praca funkcjonariuszy działów penitencjarnych, psychologów, terapeutów, więziennych kapelanów, częściej niż zazwyczaj udzielających wsparcia osobom za murami osamotnionym lub tym, którym w okresie świąt jest szczególnie trudno uporać się z emocjami. Dla tych skazanych, którzy mogą liczyć na obecność rodzin, funkcjonariusze Służby Więziennej przygotowują spotkania rodzinne, organizują widzenia z dziećmi w specjalnych salach, drobne poczęstunki i prezenty, które wcześniej ich ojcowie i matki przygotowali podczas zajęć wychowawczych. W każdej z jednostek kapelani więzienni organizują spotkania opłatkowe, koncerty kolęd i pastorałek, jasełka. Pod okiem wychowawców i psychologów więziennych powstają przedstawienia teatralne o tematyce świątecznej, realizowane są programy resocjalizacyjne służące reintegracji rodzin, przygotowywane bożonarodzeniowe ozdoby czy rękodzieła. Ogłaszane są konkursy świąteczne, zbiórki zabawek dla placówek opiekuńczych, funkcjonariusze przyłączają się do akcji charytatywnych zachęcając tym samym do udziału w nich skazanych.

Areszt Śledczy w Zabrzu planuje w okresie 17 - 24 grudnia realizację programu readaptacyjnego, z zakresu integracji rodzin pn.: "Rodzina jest najważniejsza". Główny cel programu to podtrzymywanie więzi rodzinnych w sytuacji izolacji. U źródła pomysłu leży przekonanie, że sytuacja izolacji jest trudną sytuacją zarówno dla osoby bezpośrednio trafiającej "za kraty" jak również dla pozostałych członków jej rodziny, w szczególności dzieci. Dlatego też doświadczeni penitencjarzyści sporo czasu poświęcą  konieczności pielęgnowania więzi rodzinnych "zza więziennego muru" i możliwych form podtrzymywania kontaktu z najbliższymi. Kolejną częścią programu będą warsztaty plastyczne, na których skazani, z pomocą prowadzących program funkcjonariuszy Służby Więziennej, wykonają kartki świąteczne i papierowe zabawki na choinkę, które podarują bliskim na dodatkowym widzeniu w okresie świątecznym.

W Areszcie Śledczym w Katowicach w ramach programu readaptacji rodzin "Familia" wychowawczyni działu penitencjarnego przygotowuje przestawienie o tematyce bożonarodzeniowej, które będzie można oglądać 15 grudnia. Adresatami tego wydarzenia są dzieci skazanych. Na potrzeby przedstawienia osadzeni stworzyli dekoracje i stroje (program resocjalizacyjny obejmuje również działania kółka artystyczno-plastycznego), a dla odwiedzających dzieci własnoręcznie wytworzyli zabawki w ramach programu „Resocjalizacja przez sztukę i rękodzieło. Dodatkowo w kantynie zorganizowano zbiórkę słodyczy, które zostaną przekazane dzieciom. Paczki wzbogacone zostaną darami od współpracującego z aresztem Towarzystwa Brata Alberta. 17 grudnia skazane kobiety pod kierunkiem wychowawczyni wystawią przestawienie jej autorstwa pt: "Odnaleźć w sercu Boże Narodzenie".

Autorski spektakl przygotowuje również wychowawca z Aresztu Śledczego w Gliwicach. Premiera tegorocznej sztuki „Koniec świata” z udziałem aktorów-więźniów, odbędzie się 18 grudnia na terenie aresztu.

W Zakładzie Karnym w Herbach wychowawcy zorganizowali kolejną edycję programu readaptacji społecznej skazanych "Origami dla początkujących”, w ramach której wykonane przez skazanych stroiki świąteczne funkcjonariusze Służby Więziennej przekażą do Domu Opieki Społecznej w Blachowni.
W oddziale zewnętrznym Aresztu Śledczego w Częstochowie (OZ Wąsosz) skazani pod nadzorem wychowawców i psychologa wykonają szopkę bożonarodzeniową, przygotują świąteczne gazetki p.n. „Tradycja podstawą wychowania” oraz „ W kręgu Świąt Bożego Narodzenia”.

Z kolei w Zakładzie Karnym w Wojkowicach 5 grudnia br. funkcjonariusze Służby Więziennej  przekazali Przedszkolu im. “Przyjaciół Bajek” w Wojkowicach zabawki świąteczne wykonane przez skazanych w ramach zajęć kulturalno -oświatowych. Zabawki mają zostać przeznaczone na nagrody w organizowanym przez przedszkole Miedzyprzedszkolnym Konkursie Świątecznym. Przekazane zabawki oraz ich świąteczny charakter (w większości przypadków to figurki św. Mikołajów, reniferów, choinek) są odpowiedzią ze strony funkcjonariuszy Służby Więziennej na potrzeby przedszkola i jednocześnie stanowią kontynuację wieloletniej współpracy pomiędzy instytucjami, opartej o nieodpłatne zatrudnienie skazanych na rzecz tej placówki czy okresowe przekazywanie zabawek wykonanych przez skazanych.

W Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dyrektor jednostki ogłosił  konkurs dla wszystkich osadzonych na najładniej przystrojoną celę mieszkalną. Jak co roku do każdej celi dostarczone będą gałązki żywej choinki, a dla zainteresowanych udziałem w konkursie także materiały plastyczne. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 24 grudnia. Więźniowie ze zwycięskich cel będą nagrodzeni dodatkowym, bądź dłuższym widzeniem.19 grudnia planowany  jest koncert kolęd w wykonaniu zespołu ludowego, który będzie stanowił element programu readaptacji skazanych z zakresu reintegracji rodzin. Ponadto w kąciku dla dzieci w sali widzeń bezdozorowych wyłożyliśmy kolorowanki o tematyce świątecznej. Dzieci przychodzące do ojców na widzenia mogą dekorować pomalowanymi przez siebie bombkami zarys choinki.

W Areszcie Śledczym w Sosnowcu tradycyjne spotkanie osadzonych i ich rodzin z biskupem diecezji sosnowieckiej odbędzie się 17 grudnia, wyjątkowo przed Świętami.

W  Areszcie Śledczym w Mysłowicach  w związku ze zbliżającymi się świętami wychowawca i psycholog aresztu wyszli z inicjatywą zbiórki słodyczy dla najuboższych dzieci miasta. Akcja „Mikołaj zza krat – i Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” adresowana była do funkcjonariuszy  aresztu i osadzonych. Osoby chętne mogły przekazywać do przygotowanego pudełka znajdującego się w kantynie słodycze dla dzieci. Trzy worki łakoci przekazano do Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Mysłowicach mającego pod opieką 70-cioro dzieci (głównie z ubogich i dysfunkcjonalnych rodzin). Zakończył się również konkurs plastyczny dla osadzonych na stworzenie kartki świątecznej. Wyłoniono 5 zwycięskich prac. Konkurs realizowano w ramach konkursu III Ogólnopolskiego Konkursu na Kartkę Świąteczną. Planowana jest organizacja audycji i konkursów wiedzy na temat symboliki i znaczenia Świąt Bożego Narodzenia. Na dzień 27 grudnia planowany jest koncert chóru Jubilate Deo prezentujący kolędy i pieśni świąteczno – noworoczne z całego świata.

W Zakładzie Karnym w Raciborzu w okresie świątecznym koncert pastorałek da skazanym kierowany przez wychowawcę ds. kulturalno- oświatowych więzienny zespół „Dream”, skazani będą mieli również możliwość wspólnej z członkami Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce medytacji.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Cieszynie już 30 listopada przekazali do jednego z cieszyńskich przedszkoli w ramach prezentu mikołajkowego zabawki drewniane wykonane przez osadzonych. 6 grudnia w ramach współpracy zakładu karnego z Uniwersytetem Śląskim studenci poprowadzili zajęcia plastyczne dla skazanych „Zdobienie masek weneckich”, efekty swojej pracy skazani będą mogli przekazać swoim dzieciom podczas corocznego spotkania mikołajkowego. Z kolei 11 grudnia skazani pod okiem studentów i funkcjonariuszy SW wykonywali ozdoby i kartki świąteczne, a 12 grudnia odbyło się w jednostce spotkanie mikołajkowe dla dzieci skazanych i ich rodzin. Część artystyczną (zabawy integracyjne, wizyta Mikołaja, piosenki) przygotowali studenci animacji społeczno kulturalnej. Podczas spotkania zostały przekazane paczki dla dzieci, które przygotowali uczniowie Liceum Policyjnego z Pszczyny w ramach podpisanego porozumienia o współpracy. Spotkanie organizowane było w ramach programu „Odnaleźć swoje miejsce w rodzinie”.

W Zakładzie Karnym w Jastrzębiu Zdroju 6 grudnia odbyło się spotkanie  skazanych z autorami książek o Ziemi Śląskiej i śląskich tradycjach Bożonarodzeniowych. Dyrektor ogłosił również ogólnozakładowy konkurs na najładniej świątecznie przystrojoną salę i świetlicę oraz na najpiękniejsze życzenia świąteczne, które będą czytane w Wigilijnym Koncercie Życzeń. Skazani przygotowują również dla hospicjum Im. Jana Pawła II w Żorach świąteczne kartki. Świąteczny koncert dla rodzin z muzyką na żywo "Kolędy na bluesowo" zagra 19 grudnia więzienny zespół muzyczny.  W przeddzień Bożego Narodzenia na sali widzeń odbędzie się wystawa prac o tematyce świątecznej wykonanych przez uczniów szkoły specjalnej w Jastrzębiu Zdroju, z którą jednostka od lat współpracuje.

W Areszcie Śledczym w Bytomiu poza tradycyjnym spotkaniem opłatkowym, w którym będzie uczestniczyła grupa młodzieży z parafii pw. św. Trójcy z Bytomia, funkcjonariusze Służby Więziennej zrealizują program z zakresu podnoszenia kompetencji społecznych pt. "Opowieść wigilijna o wartości i znaczeniu rodziny". Częścią programu będzie przedstawienie teatralne "Niemy krzyk" (artyści z Krakowskiego Impresariatu artystycznego "Kurtyna"), uzupełnione o warsztat prowadzony wspólnie przez psychologa i księdza kapelana.

W Zakładzie Karnym w Zabrzu w okresie świątecznym odbędzie się spotkanie skazanych z misjonarzem z Peru, dodatkowo skazani zachęceni przez kadrę penitencjarną biorą udział w akcji „szlachetna paczka” dla gliwickiego Domu Dziecka.

W Zakładzie Karnym w Lublińcu w związku ze zbliżającym się okresem Świąt Bożego 9 grudnia odbyło się spotkanie skazanych matek z dziećmi. Uczestniczyły w nich nie tylko dzieci przebywające w domach z rodzinami, ale także te, które na co dzień znajdują się w placówkach opiekuńczo - wychowawczych.  Impreza  została przygotowana przez personel działów penitencjarnego i terapeutycznego wraz z kobietami  - uczestniczkami programu. Podczas spotkania została przedstawiona powieść Karola Dickensa pn. „Opowieść wigilijna” przygotowana przez skazane kobiety pod kierunkiem instruktora terapii.  W ramach realizacji programu ogłoszono w jednostce  konkurs literacki „Bajka od mamy”, którego celem było wymyślenie i napisanie bajki z morałem.  Dwie najciekawsze zostały zilustrowane i wydane drukiem, ich autorki podczas spotkania  wręczyły je swoim dzieciom. Uczestniczki terapii zajęciowej wykonały figurki aniołów z masy solnej, które zostały przekazane  dzieciom. Wszyscy wychowawcy działów: penitencjarnego i terapeutycznego realizują program pn. „Obrzędowość”, którego finalnym etapem jest przygotowanie potraw świątecznych oraz wspólne spotkanie opłatkowe (17-21.12.2012) ze swoją grupą wychowawczą.  Nadrzędnym celem programu  jest uświadomienie uczestnikom jak ważne jest stworzenie prawidłowej atmosfery świątecznej i spędzenie czasu wolnego z rodziną.  Skazane podczas zajęć prowadzonych przez personel zarówno penitencjarny jak i terapeutyczny wykonują także stroiki, kartki i ozdoby świąteczne.

mjr Justyna Bednarek

5/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie

Zakład Karny Koszalin, w ramach przygotowań do nadchodzących Świąt:
• Skazani wykonali dwie szopki wigilijne, w tym jedna szopka została wysłana na konkurs do ZK Czarne,
• Zorganizowano konkurs dla osadzonych na wykonanie kartki świątecznej,
• Pomoc skazanych w budowie "żywej" szopki wigilijnej przy Kościele Ojców Franciszkanów w Koszalinie,
• Skazani przygotowali choinki wraz z dekoracjami w oddziałach mieszkalnych w jednostce,
• Odbędzie się występ artystyczny -„Jasełka” w wykonaniu dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Koszalinie ( w ramach spotkania wigilijnego),
• Odczytanie listu przez skazanych do rodzin z okazji Świąt Bożego Narodzenia w ramach spotkania wigilijnego,
• Jest zaplanowana Wieczerza Wigilijna z udziałem Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie, Dyrektora Zakładu Karnego w Koszalinie, Biskupa Koszalińsko – Kołobrzeskiego oraz skazanych,
• Prowadzone są radiowęzłowe audycje świąteczne,
• Zbiórka pieniędzy wśród osadzonych na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego przy ul. Rzecznej w Koszalinie.

Areszt Śledczy Koszalin:
• Radiowęzłowe konkursy świąteczne
• Wydanie świąteczne "Echa Młyńskiego"
• Audycje radiowęzłowe - bloki świąteczne ( muzyka, informacje, pogadanki)
• Zbiórka pieniędzy na sfinansowanie oraz udział przedstawicieli Samorządu Skazanych "Nasz Cel" w zabawie mikołajkowej w specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym w Koszalinie
• Spotkanie świąteczne dla skazanych i ich rodzin - przy udziale Samorządu Skazanych "Nasz Cel"
• Inauguracja nowego cyklu - "spotkania z religią" (kościół katolicki, kościół zielonoświątkowy), w tym:
• emisja zestawu filmów
• cykl "Kazania księdza Piotra Pawlukiewicza

Imprezy organizowane na święta przez Oddział Zewnętrzny Dobrowo:
• 7 grudnia, jako impreza mikołajkowa, skazani pojechali do ośrodka dzieci niepełnosprawnych do Kowalek w ramach programu Resocjalizacyjnego "Pokażmy serce innym",
• 17 grudnia planowany jest wyjazd do "Przytuliska" w Białogardzie w ramach programu "Każdy może zostać Mikołajem" i wręczenie paczek świątecznych dla dzieci połączone z imprezą artystyczną i pastorałkami. Zbiórka słodyczy oraz innych upominków rwa w Dobrowie od początku grudnia,
• 24 grudnia Mikołajkowy Turniej siatkówki dla skazanych na hali sportowej,
• 26 grudnia spotkanie opłatkowe z księdzem.

Zakład Karny w Czarnem:
• Wystawa ,,Szopka Bożonarodzeniowa Czarne 2012”dla Zespołu  Szkół w Czarnem,
• Spotkanie z dziećmi Domu Dziecka  w Czarnem  połączone z wystawą Szopek Bożonarodzeniowych,
• Wystawa oraz finał konkursu ,,Szopka Bożonarodzeniowa” Czarne 2012,
• Uroczysta Wieczerza Wigilijna i Mikołajki dla skazanych.
Wszystkie imprezy odbędą się w Świetlicy Centralnej Zakładu Karnego w Czarnem.

Areszt Śledczy w Złotowie organizuje w dniach 14 – 16 grudnia br. konkurs na temat Świąt Bożego Narodzenia i 24 grudnia spotkanie opłatkowe ze skazanymi.

Zakład Karny Stare Borne/ Oddział Zewnętrzny w Opatówku
1/ Skazani oraz ich rodziny wezmą udział w kolacji wigilijnej organizowanej dla nich przez kapelana Kościoła Chrystusowego, świadczącego w Zakładzie Karnym w Starem Bornem posługę duszpasterską . W tym roku odbędzie się ona 22 grudnia,
2/ W związku ze świętami skazani odbywający karę w Starem Bornem i podległym Oddziale Zewnętrznym w Opatówku przystroją też choinki, wykonają okolicznościowe gazetki ścienne oraz będą mogli wziąć udział w konkursie, by wykazać się wiedzą nt. Świąt Bożego Narodzenia,
3/ Dodatkowo w Opatówku ogłoszony został konkurs na ekochoinkę i ekoozdobę choinkową wykonaną z opakowań nadających się do recyklingu,
4/ W Starem Bornem powstanie szopka, autorstwa jednego ze skazanych, wykonana w drewnie i z ruchomymi figurkami.

Zakład Karny w Szczecinku -  w ramach programu readaptacyjnego " Więzy rodzinne -szczęśliwy powrót do domu -Wigilia" odbędzie się spotkanie wigilijne dla skazanych i również w grudniu planowane jest zorganizowanie koncertu profilaktycznego połączonego z koncertem kolęd. W lutym w ramach tego samego programu organizowane będą Mikołajki dla skazanych i ich dzieci. 

Zakład Karny Wierzchowo:
1/ W oddziałach mieszkalnych: skazani wykonują ozdoby i kartki świąteczne. Zaplanowane są spotkania wigilijne w świetlicy z wychowawcą oraz projekcje filmów o tematyce świątecznej;
2/17 grudnia, w przyozdobionej świątecznie sali, odbędzie się uroczyste spotkanie skazanych z rodzinami w sali widzeń z udziałem kadry DP i kapelana,
3/ Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów z zespołu szkół w Kaliszu Pomorskim,
4/ Akcja charytatywna "Pomóżmy słabszym"- zbieranie artykułów spożywczych i słodyczy w kantynie,
5/ Emisja konkursów o tematyce świątecznej, audycje radiowęzłowe, świąteczne wydanie gazetki "Zamek", prezentacje multimedialne "świąteczne zwyczaje"l
6/ Wykonanie szopek bożonarodzeniowych, które zostaną przekazane na konkurs szopek, który organizuje Zakład Karny Czarnem.

ppor. Izabela Wojtalik-Loranc

6/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie

Grudzień dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej to zawsze czas wzmożonej pracy. To konieczność właściwego przygotowania się do Świat Bożego Narodzenia w zakładach karnych i aresztach śledczych, zwiększonej liczby widzeń, przyjmowanych paczek, listów i kart świątecznych, najróżniejszych próśb i wniosków. Ze strony funkcjonariuszy to również czas zwiększonej czujności ochronnej, wykonywanych kontroli i bacznej uwagi na możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowych, zmian nastroju u osób pozbawionych wolności, nostalgii, a czasami załamania – bo ktoś miał przyjechać, bo żona miała wysłać kartkę, bo więzień liczył na uchylenie aresztu lub warunkowe zwolnienie… Wtedy też, częściej niż zwykle, zdarza się wśród więźniów refleksja nad tym, co stracili poprzez popełnienie przestępstwa. Okres świąteczny jest dla skazanych jednym z najtrudniejszych. Wtedy właśnie najbardziej odczuwają samotność i brak rodziny. Święta są również okazją do podjęcia dodatkowych działań na rzecz integracji rodzin osób pozbawionych wolności poprzez organizowane spotkania bożonarodzeniowe, dłuższe widzenia, możliwość wspólnego zjedzenia świątecznego posiłku. Wychowawcy starają się wtedy też organizować dodatkowe zajęcia rozwijające umiejętności poznawcze osób pozbawionych wolności, zapoznawać z obrzędowością i obyczajami świątecznym.

W Święta i w okresie bezpośrednio je poprzedzającym więźniowie mogą liczyć na częstszy kontakt z kapelanami oraz przedstawicielami związków wyznaniowych. Chociaż w jednostkach penitencjarnych nie ma mowy o stworzeniu autentycznego klimatu świątecznego, bo wszystko, co się tam dzieje musi respektować względy bezpieczeństwa, więziennicy starają się, aby ten szczególny czas był również czym wyjątkowym dla osób pozbawionych wolności. Stąd właśnie przygotowywane są konkursy o tematyce świątecznej, bożonarodzeniowe artykuły w więziennej prasie, wieczory kolęd, osadzeni starają się o świąteczny wystrój cel, sal widzeń i więziennych kaplic, czasami przygotowują wigilijną kolację lub spotkanie opłatkowe. W jednostkach penitencjarnych okręgu krakowskiego Służby Więziennej wychowawcy zrealizowali imprezy mikołajkowe dla dzieci osób pozbawionych wolności.

W Zakładzie Karnym w Krakowie Nowej Hucie wychowawcy już zorganizowali imprezę mikołajkową dla dzieci i rodzin skazanych, grupowe wyjście do Teatru im. J. Słowackiego na przedstawienie „Pułapka na Myszy”. W okresie świąt jest planowany bożonarodzeniowy koncert zespołu muzycznego dla tymczasowo aresztowanych kobiet, przygotowywanie pocztowych kart świątecznych, wieczór kolęd przygotowanych przez skazane, wizyta duszpasterska ks. biskupa Grzegorza Rysia, spotkanie opłatkowe oraz rozdanie paczek dla samotnych skazanych, uroczysta kolacja wigilijna.

W Areszcie Śledczym w Kielcach w ramach pomocy dzieciom z Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Dobra Chata” w Kielcach, osadzeni wykonują charytatywnie portrety z podobiznami dzieci. Portrety dzieci będą oprawione w różnokolorowe ramki drewniane i przekazane podczas Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. W okresie Świąt we współpracy z kieleckim Stowarzyszeniem „Arka Nadziei” zorganizowana będzie wieczerza wigilijna, w której weźmie udział 25 osób pozbawionych wolności: 10 kobiet i 15 mężczyzn. W oddziałach dla kobiecych wykonywane są ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne, które będą wyeksponowane i wykorzystane podczas wspólnego spotkania wigilijnego. W oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo zorganizowane zostanie uroczyste spotkanie wigilijne dla skazanych i ich rodzin. Na spotkaniu tym będzie obecny będzie ks. biskup Kazimierz Gurda. W czasie spotkania więźniowie zaprezentują Jasełka przygotowane przez personel oddziału terapeutycznego, Zgromadzenie Sióstr Collegium Świętej Rodziny oraz przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

W pińczowskim zakładzie karnym w grudniu zaplanowano jedno spotkanie mikołajkowe dla 12 osadzonych z dziećmi. Więźniowie w ramach spotkania przygotują świąteczny wystrój sali widzeń. Dla dzieci skazanych przewidziane są drobne upominki oraz zaplanowany jest skromny poczęstunek. W okresie przedświątecznym planowane jest spotkanie opłatkowe dla osadzonych z pińczowskiej grupy Anonimowych Alkoholików. Podobnie jak w ubiegłych latach osadzeni będą mogli wziąć udział w świątecznych mszach świętych oraz posłudze duszpasterskiej. Zarówno w trakcie spotkania mikołajkowego, jak i w okresie świąt, odbędzie się koncert więziennego zespołu „Idol”. Zespół wykona utwory świąteczne oraz kolędy.

W Zakładzie Karnym w Nowym Sączu miało miejsce spotkanie mikołajkowe dla  15 osadzonych wraz z rodzinami. Uczestniczyło w nim 23 dzieci. Atrakcją dla dzieci był – występ zespołu muzycznego, gry i zabawy, pokaz bajek, zabawa taneczna i paczki mikołajkowe.   

Już od początku grudnia w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia realizowanych jest szereg przedsięwzięć kulturalno–oświatowych. Już 8 grudnia 2012 r. została zorganizowana impreza mikołajkowa dla dzieci skazanych. Podczas spotkania dzieci otrzymały paczki od Św. Mikołaja, mogły obejrzeć przedstawienie edukacyjno-profilaktyczne teatrzyku ,,Moralitet” pt. ,,Skrzaty ze starej szafy”,  a także wziąć udział w różnych konkursach i zabawach. Celem spotkania było wzmocnienie więzi rodzinnych oraz uzmysłowienie, że rodzina należy do najważniejszych wartości w życiu człowieka. W grudniu realizowane są konkursy wiedzy poświęcone tematyce bożonarodzeniowej oraz tradycjom Świątecznym. Zostanie również wyemitowany cykl audycji Świątecznych. Przed Świętami odbędą się spotkania opłatkowe, w tym dla skazanych z grupy modlitewnej oraz z oddziału terapeutycznego oraz osób uczestniczących w mitingach AA. Planowany jest występ młodzieży z Gimnazjum Publicznego w Lipnicy Murowanej z koncertem kolęd i pastorałek. 

W tarnowskim zakładzie karnym zaplanowano na połowę grudnia spotkanie integracyjne dla rodzin osób pozbawionych wolności. Podczas spotkania będzie miało miejsce wspólne dzielenie się opłatkiem, słuchanie kolęd oraz poczęstunek. Podobne spotkania będą również organizowały związki wyznaniowe. Planowany jest koncert Wojciecha Klicha "Rockowe opłateczki", prezentacja wystawy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz przedstawienie pt. „Teatrzyk" w wykonaniu więziennego teatru "Skazani na Sukces". Po Nowym Roku odbędzie się w zakładzie kolędowanie grupy z Domu Kultury w Pleśnej.

W Areszcie Śledczym w Krakowie-Podgórzu zaplanowano dla osób pozbawionych wolności i ich rodzin spotkanie opłatkowe w ramach programu readaptacji społecznej TRADYCJA. W ramach prowadzonych zajęć więźniowie zajmą się budową  szopek bożonarodzeniowych, przeznaczonych dla dzieci z wybranych świetlicach środowiskowych lub domów dziecka. Jak w innych zakładach karnych i aresztach odbędą się konkursy bożonarodzeniowe i będą emitowane audycje radiowęzłowe o tematyce świątecznej. Odbędzie się również wśród funkcjonariuszy i pracowników AŚ Kraków-Podgórze, AŚ Kraków oraz ZK Kraków-Nowa Huta, zbiórka zabawek, książeczek dziecięcych oraz gier które zostaną przekazane wybranym świetlicom środowiskowym lub domom dziecka.

W Zakładzie Karnym w Wadowicach skazani zaczęli odlewać z gotowych form odlewy gipsowe o tematyce świątecznej, które zostaną przekazane do szkół dla dzieci. Ponadto zakład włączył się w Małą Orkiestrę Wielkiej Pomocy z Oświęcimia, która w zamierzeniu będzie miała na celu pomoc osobie potrzebującej.

W Zakładzie Karnym w Trzebini więźniowie w ramach zajęć kulturalno-oświatowych wykonali gazetki edukacyjne dotyczące genezy Świąt Bożego Narodzenia, przystroili salę widzeń.  W ramach działań na rzecz integracji rodzin osadzeni wręczali własnoręcznie wykonane zabawki i upominki swoim dzieciom. W święta, oprócz działań związanych z zajęciami edukacyjnymi w formie pogadanek, gazetek  i audycji świątecznych, planowana jest wizyta aktorów z teatru Kurtyna z Krakowa.

Areszt Śledczy w Krakowie w bieżące święta funkcjonariusze i pracownicy zorganizują tradycyjne spotkanie mikołajkowo- świąteczne dla skazanych i ich dzieci. W programie przewidziane jest rozdanie podarunków przez Mikołaja oraz wspólne kolędowanie. Impreza ta jest organizowana wspólnie z księdzem kapelanem, klerykami oraz młodzieżą oazową i szkolną. W Święta Bożego Narodzenia w areszcie odbędzie się wspólne kolędowanie. Wychowawcy z oddziałów penitencjarnych, wraz z księdzem kapelanem oraz kolędnikami będą odwiedzać cele w których przebywają osadzeni.

Zakład Karny w Tarnowie Mościcach 18 grudnia br. w tarnowskich przedszkolach zostaną wystawione jasełka przygotowane przez więźniów pod nadzorem funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Tarnowie Mościcach. W najbliższą sobotę 15.12.2012 r. grupa skazanych pod opieką wychowawcy będzie uczestniczyć w wernisażu prac malarskich pod tytułem ,,A my do Betlejem”. Ponadto przewidziany jest koncert kolęd przygotowanych przez więzienną grupę teatralną ,,Trubadur”. Przygotowania do świąt to także odświętny wystrój oddziałów i kaplicy więziennej, w której tradycyjnie jak co roku odbędzie się pasterka odprawiona przez księdza kapelana.

kpt. Tomasz Wacławek

7/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie

Areszt Śledczy w Krasnymstawie
W związku z okresem Świąt Bożego Narodzenia w Areszcie Śledczym w Krasnymstawie zaplanowano następujące działania:
1/ 5 grudnia br. odbyło się spotkanie z Dariuszem Tokarzewskim, jednym z członków zespołu VOX, który wystąpi z koncertem utworów własnych. Następnie, pod hasłem "Kolędowanie dla wszystkich", planowane jest wspólne śpiewanie kolęd,
2/ Zbiórka słodyczy wśród osadzonych na rzecz dzieci z Domu Dziecka;
3/ W ramach koła zainteresowań, osadzeni przygotowują ozdoby świąteczne dla dzieci z Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie;
4/ W ramach tego samego koła zainteresowań, osadzeni przygotują ozdoby świąteczne, które zostaną przekazane na aukcje charytatywne;
5/ W zakładowym radiowęźle wyemitowana zostanie audycja tematyczna o tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Areszt Śledczy w Lublinie
1/ W  dniach 26 - 28 listopada Areszt Śledczy w Lublinie, po raz kolejny, wziął udział w programie resocjalizacyjnym „Projekt Bombka”. Skazani tworzyli ozdoby świąteczne, które zostały sprzedane podczas aukcji na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. Środki pieniężne, w postaci 350 zł, zostaną przeznaczone na zakup paczek świątecznych, które zostaną przekazane dzieciom skazanych podczas spotkania, zaplanowanego 27 stycznia 2013 roku.
2/ 26 listopada muzycy z lubelskiej jednostki penitencjarnej wzięli udział w koncercie charytatywnym, który miał miejsce w auli UMCS przy ul. Narutowicza 12. Biletami wstępu były drobne przedmioty użyteczności, bądź słodycze, które posłużą przygotowaniu paczek świątecznych dla najuboższych rodzin skazanych z Zakładu Karnego w Chełmie i Aresztu Śledczego w Lublinie.
3/ 12 grudnia zespół muzyczny z aresztu „Zabierz mnie ze sobą” weźmie udział w spotkaniu wigilijnym, które odbędzie się w Centrum Aktywności Środowiskowej w Lublinie. Skazani muzycy będą zapewniać oprawę muzyczną dla zgromadzonych gości.
4/ 20 grudnia wspomniany zespół muzyczny będzie uczestniczyć w imprezie świątecznej dla podopiecznych DPS „Kalina”, SP nr 10 oraz Filii nr 2 MOPR – Sekcji Pracy Socjalnej nr 16. Muzycy wezmą udział we wspólnym kolędowaniu oraz będą wspólnie z innymi uczestnikami spotkania ubierać choinkę.
5/ 21 grudnia planowane jest spotkanie osadzonych z rodzinami, powiązane z wręczeniem przez Mikołaja prezentów dla dzieci, występem zespołu muzycznego, licznymi grami i zabawami.
6/ Od listopada do 20 grudnia b.r. Areszt Śledczy w Lublinie uczestniczy w akcji świątecznej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W ramach akcji wśród osadzonych oraz funkcjonariuszy i pracowników lubelskiej jednostki penitencjarnej prowadzona jest zbiórka przedmiotów i żywności. Zebrane dary posłużą przygotowaniu paczek świątecznych dla rodzin potrzebujących pomocy.
7/ Każdy z oddziałów mieszkalnych aresztu, co jest już tradycją, został wyposażony w choinkę wraz z ozdobami świątecznymi.

Zakład Karny w Białej Podlaskiej planuje z okazji Świąt m.in.:
1/ 16 grudnia - Wigilia grupy AA Przemiana, podczas spotkania przedstawienie skazanych „Herody” oraz kolędy  w wykonaniu grupy „Wolni”;
2/ 20 grudnia - Wigilia administracji zakładu ze skazanymi w kompleksie kulturalno-oświatowym, podczas spotkania przedstawienie skazanych „Herody” oraz kolędy  w wykonaniu grupy „Wolni”;
3/ 26 grudnia - W Kościele przy ul. Brzeskiej przedstawienie skazanych „Herody”;
4/ Choinka dla dzieci skazanych z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej oraz Oddziału Zewnętrznego w Zabłociu – organizator Fundusz Samopomocy Skazanych oraz studenci kół naukowych z UMCS Lublin i Państwowej Wyższej Szkoły PWSZ w Białej Podlaskiej.

Zakład Karny w Chełmie
Grudniowe przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie omijają Zakładu Karnego w Chełmie. Już od początku miesiąca trwają intensywne prace służące temu, by dni te upłynęły w dobrej atmosferze. Przez tutejszy radiowęzeł emitowane są audycje oraz konkursy radiowe nt. zbliżających się Świąt, tradycji, historii itp. Świąteczne wydanie Gazetki „Papuga” emitowane jest przez wewnętrzny kanał video na poszczególne oddziały mieszkalne. Skazani porządkują i przygotowują okolicznościowy wystrój cel, świetlic, korytarzy i sal widzeń. Podczas warsztatów plastycznych wykonują kartki, stroiki i ozdoby świąteczne. Prace te posłużą ozdobie, będą także przekazywane osobom bliskim oraz eksponowane i sprzedawane podczas akcji charytatywnych. „Bóg się rodzi, moc truchleje...” - m.in. słowa tej kolędy nieść będą się po korytarzach chełmskiej jednostki (jak co roku, przebrani za kolędników) wspólnie z wychowawcą, skazani z oddziału terapeutycznego.W jednostce realizowany jest program kulturalno-edukacyjny dla skazanych sprzyjający kształtowaniu społecznie pożądanych postaw pt. „Jest taki dzień… - bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje”. W ramach programu skazani wspólnie z wychowawcą ds. kulturalno-oświatowych i wolontariuszami z programu Eleutheria wykonują kartki świąteczne oraz stroiki bożonarodzeniowe. W styczniu 2013r., planowana jest zabawa choinkowa dla dzieci skazanych.

Zakład Karny w Hrubieszowie
1/ W okresie przedświątecznym w hrubieszowskiej jednostce w ramach akcji "Szlachetna Paczka" 10-ciu skazanych przeznaczyło z własnych środków sumę jednego tysiąca złotych na zakup kuchenki gazowej dla rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych nawiązał kontakt z Dyrekcją Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie - organizatorem akcji, która wyznaczyła potrzebującą rodzinę. W dzień akcji skazani, pod nadzorem wychowawcy, zakupili kuchenkę gazową, którą przewieziono do miejsca zamieszkania wyznaczonej rodziny.  Były łzy wzruszenia obdarowanych oraz radość skazanych z faktu udzielonej pomocy.
2/ 17 stycznia 2013 r. planuje się zorganizowanie spotkania przy opłatku rodzin skazanych. W tym dniu dzieci będą obdarowane paczkami, które zostaną zakupione z funduszu samopomocy skazanych oraz prowadzonej akcji zbiórki odzieży i zabawek.
3/ Od grudnia br. funkcjonuje w tutejszej jednostce program skierowany do osób pozbawionych wolności "Dobro ukryte w sztuce", w ramach którego wykonano kartki świąteczne i elementy dekoracyjne oddziałów mieszkalnych.
Zakład Karny w Opolu Lubelskim
Poza pokaźną liczbą finalizowanych obecnie inicjatyw charytatywnych rozpropagowanych wśród skazanych, przebywających w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, warto odnotować udział skazanych w przedświątecznych przygotowaniach społeczności tego małego miasteczka. Nieomal w jego centrum przy udziale skazanych, powstanie Bożonarodzeniowa Szopka, która przed już niedługo rozświetli spacerowy skwer w Opolu Lubelskim- przypominając wszystkim jego mieszkańcom o tym, że świąteczny czas właśnie się rozpoczyna.

Zakład Karny we Włodawie
Jak co roku planowane jest spotkanie opłatkowe skazanych z ich rodzinami. Podczas spotkania gościnnie wystąpi zespół „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” we Włodawie wraz z grupą skazanych z tutejszej jednostki. Oczywiście nie zabraknie Świętego Mikołaja z prezentami dla dzieci.

Zakład Karny w Zamościu
1/ W ramach twórczości własnej, od kilku tygodni, skazani przygotowują specjalne prace, rzeźby, upominki, szkatułki i in., które w czasie świątecznego kiermaszu na zamojskim rynku zostaną sprzedane i zasilą fundusze Domu Dziecka w Zamościu;
2/ Uczestnicząc w programie resocjalizacyjnym: „WarszTaty.. nigdy nie jest za późno by stać się lepszym ojcem..”, skazani wraz z wychowawcami przygotowali specjalne spotkanie i poczęstunek, w którym wezmą udział ich pociechy. 8 grudnia nie zabrakło św. Mikołaja, który rozdał prezenty wykonane osobiście przez osadzonych. Wśród nich, na wyróżnienie zasłuży zapewne płyta cd, na której zostały nagrane bajki i odczytane przez ojców przebywających w zakładzie karnym, z indywidualnymi dedykacjami. Ten niecodzienny podarunek wykonany przez skazanych może uruchomić wiele pozytywnych emocji i wzruszeń i przyczynić się do naprawy niejednokrotnie nadszarpniętych relacji rodzinnych;
3/ W trakcie Rekolekcji Adwentowych odbędą się specjalne projekcje filmowe oraz koncerty. Więźniowie będą mogli zobaczyć filmy: „Józef z Nazaretu” w reż. Rafaelle Mertesa, „Kolumbia. Świadectwo dla świata” w reż. Dominika Tarczyńskiego, „The Encounter” („Spotkanie”), którego reżyserem jest David A.R. White, czy projekcję wywiadu z mistyczką: „Helena Quinlan w Polsce. Kościół Powszechny Mistyczne Ciało Chrystusa”. Filmy te z jednej strony koncentrują się na kwestiach wiary obecnej w życiu, ale także pobudzają do refleksji, zadumy nad codziennymi wyborami, grzechem i przebaczeniem, ostatnią szansą na zmiany;
4/ Muzycy Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego zagrają koncert muzyki pochodzącej z takich filmów jak: „Frantic”, „Love story”, „Breakfast at Tiffany's”, „Dawno temu w Ameryce”, „Pianista”, „Lista Szindlera” i wielu innych;
5/ Zakończenie okresu Rekolekcji przypadnie na piątek 21 grudnia. W Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej 40, planowane jest wówczas udzielenie sakramentu Bierzmowania 15 skazanym;
6/ 24 grudnia zaplanowano koncert kolęd i uroczystą Wigilię z opłatkiem i życzeniami. W oddziale zewnętrznym usłyszymy zespół Melachim, a w zakładzie przy ul. Okrzei zaprezentuje się zespół Archangels. W tym szczególnym okresie skazani będą mogli przystępować do spowiedzi św. i uczestniczyć w Mszach Św. 
7/Skazani są także zaangażowani w przystrojenie choinek w oddziałach mieszkalnych, przygotowywanie stroików itp.

mjr Jacek Zwierzchowski

8/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi

Areszt Śledczy w Łodzi -  realizowany będzie cykliczny program resocjalizacyjny w zakresie integracji rodzin – “Rodzinne święta”. Spotkanie rodzin (dzieci) ze skazanymi planowane jest na dzień 16 grudnia. W spotkaniu weźmie udział do 16 skazanych, sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 16. Przewidziano opłatek (z udziałem księdza), poczęstunek w świątecznej atmosferze i dekoracjach, projekcję filmu dla dzieci. Dzieci otrzymają również drobne podarunki, wykonane przez skazanych zatrudnionych w radiowęźle.

Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim 
1/ w dniach 22 – 24 grudnia zaplanowane są spotkania Wigilijne,
2/ 21 grudnia zespół z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim wystąpi z programem kolęd dla grupy około 60 skazanych,
3/ Zaplanowane jest w okresie przedświątecznym wyjście z grupą około 15 skazanych do Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim na lekcję historii nt. Tradycje bożonarodzeniowe,
4/ W okresie świątecznym zakładowy radiowęzeł emitował będzie audycje o tematyce  bożonarodzeniowej.

Zakład Karny w Płocku
Planowane są w grudniu następujące zajęcia kulturalno – oświatowe nawiązujące do zbliżających się Świąt:
1/ Warsztaty plastyczne – ozdoby choinkowe wykonywane przez skazanych dla swoich bliskich,
2/ Spotkanie wigilijne osadzonych z rodzinami pt.: „Choinka” realizowane w ramach IV edycji programu resocjalizacyjnego „Tato – uśmiechnij się”,
3/ Ogólnozakładowy konkurs plastyczny – Najładniejsza kartka i koperta świąteczna,
4/ Ogólnozakładowy konkurs literacki – bajka świąteczna dla dzieci,
5/ W trakcie spotkania wigilijnego skazanych z rodzinami zostanie wystawiona świąteczna bajka (teatr pacynek) dla dzieci przez członków klubu teatralnego „Bajkowy świat”,
6/ Ogólnozakładowy konkurs muzyczny - „Top Christmas Hits”,
7/ Ogólnozakładowy konkurs - „Boże Narodzenie Quiz”,
8/ 19 grudnia skazani, którzy będą uczestniczyć w spotkaniu wigilijnym pt.: „Choinka” nagrają płytę z życzeniami dla swoich bliskich oraz z bajką dla dzieci pt.: „ Boże Narodzenie” - w trakcie „Choinki” przekażą prezent rodzinie.

Zakład Karny w Łowiczu -  w ramach zbliżających się Świąt tradycyjnie ustawiona będzie choinka w każdym pawilonie, którą dekorują skazani, własnoręcznie wykonanymi ozdobami. W ramach pracy radiowęzła będą emitowane pogadanki i konkursy związane z tematyką świąteczną. W każdym z pawilonów zostaną przygotowane gazetki okolicznościowe nt. tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto w styczniu corocznie organizowana jest choinka dla dzieci skazanych.
Zakład Karny w Garbalinie  w ramach zbliżających się Świąt planuje Mikołajki dla dzieci skazanych, a w ramach realizowanego w Oddziale Terapeutycznym programu resocjalizacyjnego, od początku listopada, skazani wykonują ozdoby o tematyce świątecznej. Ozdoby wykorzystane zostaną  do ozdobienia tablic w Oddziale oraz przekazać dla dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Przez zakładowy radiowęzeł emitowane będą pogadanki o treści związanej z okresem Bożonarodzeniowym. Kapelan wraz z kierownictwem zakładu będą odwiedzać skazanych w celach mieszkalnych.

Zakład Karny w Sieradzu -  zorganizowano zbiórka słodyczy dla Dzieci z Domu Dziecka w Tomisławicach oraz konkurs plastyczny "Karta świąteczna i noworoczna". Skazani z oddziału terapeutycznego wykonali elementy szopki, która zostanie zorganizowana przy Klasztorze w miejscowości Warta. Ponadto w oddziałach mieszkalnych i świetlicy centralnej zostaną ustawione choinki.

Zakład Karny Nr 2  w Łodzi - w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia planowane jest przeprowadzenie programu readaptacji społecznej pt ”Święta Bożego Narodzenia”, w ramach którego skazani  przede wszystkim poznają aprobowane społecznie zachowania związane z obyczajnym spędzeniem świąt Bożego Narodzenia. W ramach wymienionego programu skazani: wezmą udział w spotkaniu z rodzinami, w spotkaniu pt. „ Obrzędowość Świąt Bożego Narodzenia w Polsce”, wezmą udział w wieczerzy wigilijnej z księdzem kapelanem, będą uczestniczyć w zajęciach pt ”Rodzinna funkcja świąt”, i wysłuchają audycji pt” Magiczne obyczaje świąt Bożego Narodzenia” oraz „Boże Narodzenie w miniaturze”.

Zakład Karny Nr 1 w Łodzi - z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia planowane są: audycje o tematyce świątecznej emitowane przez zakładowy radiowęzeł, program resocjalizacji “Gwiazdka 2012” – spotkanie skazanych  z rodzinami, konkursy o tematyce świątecznej na terenie oddziałów mieszkalnych i przystrajanie choinek świątecznych przez osadzonych na terenie oddziałów mieszkalnych.

kpt. Bartłomiej Turbiarz

9/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie

Zakłady karne i areszty śledcze podległe Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Olsztynie łączą się z wszystkimi w radosnym przeżywaniu tych magicznych dni.  Grudzień w jednostkach penitencjarnych, to miesiąc niezwykle wytężonych działań zarówno skazanych  jak i funkcjonariuszy służby Więziennej w celu jak najlepszego przygotowania się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Jak co roku w Areszcie Śledczym w Szczytnie trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Okres ten jest dla osób pozbawionych wolności jednym z najtrudniejszych
w roku. Osadzeni na różne sposoby starają się aby ten uroczysty czas, czas Świąt był inny niż pozostałe dni w roku. Porządkują cele mieszkalne. Przygotowują świąteczny wystrój pomieszczeń jednostki, ubierają choinki, przystrajają okna ozdobami świątecznymi. Spośród skazani, kreatywni ochotnicy, wykonali piękną świąteczną gazetkę, która ze względu na ich zaangażowanie stanie się szczególną ozdobą jednostki.

Znacznie wzrosła ilość korespondencji kierowanej do rodzin i przyjaciół. Skazani zaopatrzyli się w kartki świąteczne aby w tym szczególnym okresie kierować do bliskich słowa nadziei, miłości i wiary w lepsze jutro. W tym świątecznym czasie skazani wielką wagę przywiązują do odbudowywania, podtrzymywania, i zacieśniania więzi z rodzinami i bliskimi. Ma to dla nich priorytetowe znaczenie. Odwiedziny rodzin podczas świąt, nie będą zwykłymi odwiedzinami. Te pięknie spędzone wspólnie chwile z bliskimi, przypominają im o tym, że kiedy czas izolacji się skończy, będą mogli powrócić do swoich domów. Atmosfera takich spotkań daje osadzonym siłę na dalsze zmaganie się z tęsknotą i wiarę w rychły powrót do bliskich. Szczególnego wsparcia udzielą skazanym duchowni. Dzieląc się opłatkiem ''podzielą się'' także dobrym słowem i modlitwą. To duchowe przeżycie Świąt wyzwoli w niejednym osadzonym refleksję nad dotychczasowym życiem i postępowaniem, skłoni do zadumy i przypomni o świecie poza murami więziennymi, gdzie z utęsknieniem czekają na nich Ci, którzy ich najbardziej potrzebują: rodzice, dzieci, żony i przyjaciele. Aby nadać temu okresowi uroczystego charakteru, jak co roku na stołach osadzonych pojawią się tradycyjne świąteczne potrawy a wraz z nimi radość i optymizm.

Zakład Karny w Iławie zaangażował się w akcję Szlachetna Paczka. Funkcjonariusze po raz kolejny nie pozostali obojętni na apel o wsparcie osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji. Poza wsparciem medialnym udzielonym na rzecz Szlachetnej Paczki funkcjonariusze Zakładu Karnego w Iławie współuczestniczyli w przygotowaniu paczki dla jednej z rodzin. Natomiast skazani z Zakładu Karnego w Iławie uczestniczyli w zbiórce żywności i artykułów higienicznych, którą przeznaczyli dla dzieci z Domu Dziecka w Pacółtowie.  Zbiórka żywności i artykułów higienicznych przez skazanych  jest już tradycją od kilku lat. Corocznie zebrane artykuły osadzeni przekazują dla dzieci z domów dziecka – w tym roku dla placówki w Pacółtowie koło Nowego Miasta Lubawskiego. Skazani zebrali około 70 kg żywności i słodyczy, około 100 kg artykułów higienicznych oraz zabawki. Ten szczególny podarunek nabrał swoistego znaczenia z uwagi na dzień w jaki został przekazany, a mianowicie w mikołajki. W takim dniu szczególnie ważnym jest by nieść pomoc innym, „żeby dzieci były uśmiechnięte, bo uśmiech dziecka jest bezcenny”. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Iławie uczestniczyli również w charytatywnym turnieju piłki nożnej, którego celem była realizacja pomocy dla rodzin w ramach akcji Szlachetna Paczka.

Skazani w ramach programów readaptacyjnych oraz koła rękodzieła wykonują ozdoby świąteczne oraz wytwory artystyczne, które zostaną przekazane na rzecz orkiestry świątecznej pomocy, a skazani odbywający karę w zakładzie karnym typu półotwartego  pomagali w zbiórce żywności organizowanej w ramach Banku Żywności. Pomoc skazanych polegała na przenoszeniu, przekładaniu i sortowaniu żywności w Gimnazjum Nr 1 w Iławie. W okresie noworocznym planowany jest koncert kolęd chóru „Kamerata” z Iławy.

W ramach programu readaptacyjnego planowane jest spotkanie skazanych z rodzinami. Spotkanie będzie miało charakter świąteczny, uwzględniający również obchody roku korczakowskiego. Planowane jest również spotkanie skazanych, którzy są uczestnikami grupy oddziaływania duszpasterskiego z rodzinami.

Zakład Karny w Kamińsku
1/ W pracowni modelarskiej oddziału mieszkalnego skazani wykonują papierowe ozdoby o tematyce Świąt Bożonarodzeniowych, które po części będą przekazane na rzecz Miejskiego Przedszkola w Górowie Iławeckim;
2/ W ramach programu readaptacyjnego „Dobro ukryte w sztuce” skazani wykonali już różnego rodzaju ozdoby choinkowe w postaci gwiazd choinkowych wykonanych z drewna, makaronu oraz kartki świąteczne. Prace te aktualnie ozdabiają pomieszczenia biblioteki centralnej oraz pomieszczenie sal wokandowych. W ramach programu wykonano również Szopkę Bożonarodzeniową wraz z postaciami przedstawiającymi Rodzinę Świętą, która na czas Świąt będzie wyeksponowana w pomieszczeniu sali widzeń;
3/ Święta w jednostce rozpoczną się tradycyjnie kolacją wigilijną, podczas której nie zabraknie barszczu z uszkami oraz tradycyjnego karpia;
4/ W dniach 25-26 grudnia br. wszyscy skazani będą mogli brać udział w nabożeństwach mszy św. W jednostce tradycją również stały się spotkania wigilijne wyznania prawosławnego, które planowane są na początek Nowego Roku;
5/ Tradycyjne spotkania wigilijne skazanych wyznania rzymsko – katolickiego i ich rodzin  odbywają się w „Szkole Życia” i prowadzone są przez księdza kapelana tutejszej jednostki.

Zakład Karny w Barczewie 
1/ Coroczne spotkanie wigilijne pacjentów oddziału terapeutycznego ( 62 skazanych) wraz
z zespołem terapeutycznym oraz dyrektorem zakładu planowane jest 19 grudnia.  Spotkanie ma charakter uroczysty - wiąże się z oprawą świąteczną, przygotowywaną przez zespół terapeutyczny oraz pacjentów. W programie wspólne śpiewanie kolęd oraz łamanie się opłatkiem;
2/ Pacjenci oddziału wraz z terapeutami w ramach zajęć w oddziale przygotowali kartki świąteczne, które zostały wysłane do rodzin skazanych oraz stanowiły element zaproszeń
na mityng otwarty, który będzie organizowany 15 grudnia;       
3/ Planowane jest postawienie dużej choinki przed blokiem penitencjarnym oraz przekazanie do cel mieszkalnych gałązek świerkowych. W czasie przedświątecznej wypiski planowana jest także zbiórka żywności przez skazanych, w celu przekazania jej w postaci paczek świątecznych. W porozumieniu z barczewskim MOPS-em, szczególne dary serca zostaną przekazane najbardziej potrzebującym z terenu Barczewa.

Areszt Śledczy w Bartoszycach
1/ w trakcie prowadzonego program z zakresu przeciwdziałania agresji skazani wykonują własnoręcznie kartki świąteczne. Po zakończonym programie będą mogli kartki wysłać swoim najbliższym; 
2/ 24 grudnia zaplanowane jest spotkanie dyrektora jednostki oraz kapelana ze skazanymi w celu przełamania się opłatkiem; 
3/ 19 grudnia br.  odbędzie się spotkanie wigilijne dla funkcjonariuszy, pracowników oraz emerytów naszej jednostki podtrzymujące coroczną tradycję Bożonarodzeniową.
4/ W ramach współpracy z Nadleśnictwem Bartoszyce zostaną do jednostki dostarczone gałązki świerkowe, w celu wykonania przez skazanych stroików świątecznych do cel mieszkalnych. Sala widzeń dla skazanych, jak co roku,  zostanie przystrojona w klimacie świątecznym.

Zakład Karny w Dublinach
1/ Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia w ramach programu resocjalizacji Integracja rodzin - „Mikołajki”, zorganizowano spotkanie skazanych  z rodzinami. Kolejna Integracja rodzin - „Boże Narodzenie” planowana jest 23 grudnia br.; 
2/ W Wigilię planowane jest spotkanie opłatkowe księdza kapelana ze skazanymi, natomiast 19 grudnia br. również spotkanie opłatkowe z funkcjonariuszami;
3/ 27 listopada w ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Korszach oraz Kętrzyńskim Centrum Kultury w Kętrzynie  ogłoszony został konkurs „ Stroiki świąteczne, ozdoby choinkowe i szopki”. Termin rozstrzygnięcia konkursu zaplanowany jest na 15 stycznia 2013 roku;
4/ 28 grudnia odbędzie się koncert wigilijno-noworoczny z udziałem Wojciecha Kubiaka; 
5/ skazani uczestniczący w zajęciach modelarni i przygotowują szopkę bożonarodzeniową.

Areszt Śledczy w Olsztynie
1/ Od początku grudnia skazani w ramach dwóch programów readaptacji społecznej (Aranżuję swoje otoczenie i Ergoterapia) przygotowują kartki świąteczne i ozdoby świąteczne;
2/ w ramach Projektu Partnerskiego Grundtvig skazani pod kierunkiem funkcjonariuszy przygotowują się do wystawienia jasełek dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Olsztynie.Zaplanowane są już rekolekcje adwentowe, spowiedź i bierzmowanie.
3/ 24 grudnia 2012 r. kapelan będzie dzielił się opłatkiem i odprawi Pasterkę w kaplicy aresztu. W pierwszym dniu Świąt areszt i osadzonych odwiedzi i będzie przewodniczył mszy św. ksiądz arcybiskup Metropolita Warmiński dr Wojciech Ziemba;
4/ W Oddziale Zewnętrznym AŚ w Olsztynie zaplanowane są spotkania opłatkowe i wigilijne dla skazanych. Będą one okazją do wspólnego kolędowania. Po Świętach tradycyjnie z programem słowno – muzycznym odwiedzi skazanych pan Wojciech Kubiak.

Areszt Śledczy w Ostródzie  
W okresie Świąt Bożego Narodzenia w areszcie wystawione zostaną Jasełka Bożonarodzeniowe, w których czynny udział bierze sześć osadzonych z aresztu. Przedstawienie to jest przygotowywane głównie dla osadzonych i kadry aresztu.
Ponadto są przygotowywane ścienne gazetki okolicznościowe w każdym z oddziałów mieszkalnych. Jak co roku w trakcie osadzone biorą udział w konkursie na kartkę świąteczną. 

Areszt Śledczy w Działdowie
Funkcjonariusze i pracownicy cywilni Aresztu Śledczego w Działdowie wzięli udział w realizacji Projektu „Szlachetna Paczka” i zorganizowali paczkę dla jednej rodziny z Działdowa. Skazani pomagali w przygotowaniu, pakowaniu i przekazaniu paczki.
Paczka została przekazana w 8 grudnia 2012 r. Z inicjatywy Rady Miasta oraz Burmistrza Miasta Działdowo przy współpracy grupy radnych oraz MDK w Działdowie planowana jest 21 grudnia „Wigilia na zamku” dla mieszkańców Działdowa. Skazani będą przygotowywać we współpracy z „Caritas Działdowo” gorący posiłek i również 21 grudnia 2012r. w Areszcie Śledczym w  Działdowie zostanie zorganizowana  wigilia dla skazanych z udziałem kapelana tutejszego aresztu.

kpt. Jarosław Witek

10/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu

W okresie przedświątecznym w jednostkach okręgu opolskiego Służby Więziennej prowadzone i planowane są różnorodne działania związane z przygotowaniem osób pozbawionych wolności do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

W Zakładzie Karnym w Kluczborku wśród skazanych zorganizowany zostanie konkurs na najlepszą kolędę. Teksty wybranych kolęd zostaną opublikowane w świątecznym wydaniu redagowanej przez osadzonych gazetki „TAMiTU”. Administracja jednostki zaplanowała również zorganizowanie zajęć, podczas których skazani posiadający rękodzielnicze umiejętności, będą mieli możliwość wykonania ozdób, które umieszczone zostaną na choinkach znajdujących się w świetlicach. W czasie świąt przewidziano również emisję poprzez radiowęzeł koncertu kolęd. Ponadto w dniach 6 – 8 grudnia br. skazani podczas widzeń z bliskimi, mogli swoim dzieciom przekazać słodycze z okazji Mikołaja. Osadzeni wezmą także udział w koncercie świątecznym zespołu gospel z Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku.

W Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich, 8 grudnia br. kierownictwo jednostki wyraziło zgodę na przeprowadzenie dodatkowego widzenia świątecznego z bliskimi, które połączono z możliwością przekazania przez skazanych maskotek dla swoich dzieci. Zabawki dostarczyli współpracujący z jednostką studenci z Uniwersytetu Opolskiego. Ponadto w okresie przedświątecznym zaplanowano spotkania z przedstawicielami Zboru Chrześcijan i Kościoła Zielonoświątkowego. W Wigilię odbędzie się również pasterka, a w okresie świąt – msze św. Administracja zakładu karnego umożliwi też skazanym przyozdobienie cel gałązkami, w jednostce pojawią się choinki otrzymane ze strzeleckiego nadleśnictwa. Skazani w ramach prowadzonych zajęć terapeutycznych wykonali kartki świąteczne oraz ozdoby choinkowe. W okresie noworocznym zaplanowano organizację odbywającego się rok rocznie w tym czasie turnieju tenisa stołowego dla osadzonych.

Administracja Aresztu Śledczego w Opolu zorganizowała dla osadzonych kobiet i mężczyzn konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną oraz gazetkę poświęconą tej tematyce. Zaplanowano również przy współpracy z ks. prof. Tadeuszem Dola, spotkanie opłatkowe dla osadzonych połączone ze śpiewaniem kolęd. W tym czasie w areszcie skazane będą uczestniczyć również w świątecznym mitingu grupy AA. Ponadto dla dzieci przebywających w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu przy ul. Witosa oraz w opolskim Domu Dziecka przekazane zostaną wykonane przez osadzone upominki i karty świąteczne. Administracja jednostki przewidziała również zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt z opolskiego schroniska.

Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich zorganizował dla osadzonych konkurs muzyczny sprawdzający wiedzę pod względem znajomości kolęd. Dodatkowo poprzez radiowęzeł emitowane są audycje informujące o bożonarodzeniowych tradycjach. Bezpośrednio przed świętami planowane jest spotkanie opłatkowe skazanych zatrudnionych społecznie z bliskimi. Ponadto grupa osadzonych ze strzeleckiej „jedynki” zorganizowała zbiórkę pieniędzy na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kadłubie. W okresie świątecznym dla skazanych zorganizowany zostanie również koncert grupy „Red House”.

Skazani w Oddziale Zewnętrznym Przywary w Sierakowie Śląskim uczestniczyć będą w organizowanych specjalnie w okresie świątecznym koncertach. W jednostce wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ciasnej z utworami bożonarodzeniowymi; odbędzie się też koncert kolęd w wykonaniu chóru „Alleluja” z Dobrodzienia i przedstawienie jasełkowe w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Dobrodzienia. Administracja jednostki planuje także przeprowadzenie skazanym świątecznych turniejów tenisa stołowego, konkursów o tematyce bożonarodzeniowej połączonych z pogadankami dotyczącymi tradycji świątecznych. Skazani wezmą udział w przygotowaniu ozdób świątecznych przeznaczonych na poszczególne oddziały mieszkalne, przygotują też szopki bożonarodzeniowe, które zostaną ustawione w świątecznie udekorowanej stołówce oraz sali widzeń. Ponadto w tym czasie w jednostce zostanie przeprowadzony program pn. „Poczytaj mi tato”, efektem którego będą bajki i życzenia nagrane przez skazanych na płytach CD i przekazane przez skazanych im najbliższym w czasie świątecznych widzeń.

W Zakładzie Karnym w Głubczycach skazani w poszczególnych oddziałach ozdobią korytarze oraz świetlice. Trwają także konkursy świąteczne. W tym też czasie poprzez radiowęzeł emitowane będą kolędy i piosenki bożonarodzeniowe, a na boisku sportowym umieszczona zostanie choinka. W jednostce dla skazanych odprawiona zostanie msza św., a wybrani osadzeni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie bożonarodzeniowym w pobliskim kościele parafialnym.

Skazani z Zakładu Karnego w Opolu biorą udział w przygotowaniach świątecznych wykonując ozdoby choinkowe, dekorując świetlicę i przygotowując tematyczne gazetki. W jednostce w świetlicy oraz w sali widzeń ustawione zostaną choinki, a w czasie świąt odprawiona będzie msza św., którą poprzedzi spotkanie opłatkowe. W ramach zajęć kulturalno – oświatowych przeprowadzony został również konkurs o tematyce bożonarodzeniowej. 6 grudnia br. grupa skazanych z opolskiego zakładu karnego pod opieką ks. kapelana wystąpiła przed podopiecznymi Domu Dziecka w Chmielowicach z przedstawieniem mikołajkowym. Osadzeni wręczyli też dzieciom przygotowane przez siebie paczki.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a także Nowego Roku, w Areszcie Śledczym w Prudniku administracja jednostki planuje przeprowadzenie dla skazanych koncertu kolęd, który wykona chór towarzyszący kapelanowi jednostki podczas odprawianych mszy św. Ponadto osadzeni posiadający rękodzielnicze umiejętności, w ramach zajęć z zakresu radzenia sobie ze stresem i agresją, wykonają ozdoby świąteczne, które ozdobią choinki otrzymane z prudnickiego nadleśnictwa.

W Zakładzie Karnym w Brzegu administracja jednostki przy współpracy z Przedszkolem Integracyjnym nr 89 we Wrocławiu, zorganizowała kiermasz bożonarodzeniowy prac rękodzielniczych wykonanych przez skazanych. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na zakup pomocy dydaktyczno – terapeutycznych dla przedszkolaków. Ponadto skazani z tej jednostki biorą udział w III Ogólnopolskim Konkursie Na Kartę Świąteczną „Życzenia prosto z serca”, który organizuje Areszt Śledczy w Jeleniej Górze. Na terenie zakładu karnego prowadzona jest też akcja „Świąteczna Paka”, której celem jest pomoc dzieciom z ubogich rodzin. Zebrane wśród osadzonych słodycze zostaną przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu, który jest koordynatorem akcji. W ramach zajęć kulturalno – oświatowych przeprowadzony zostanie wśród skazanych konkurs na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, za pomocą radiowęzła nadane zostaną też audycje świąteczne. Administracja jednostki przewidziała również w okresie noworocznym występ dla skazanych zespołu „ManiaRysia”. Skazani wykonali także gazetki o tematyce świątecznej. Ponadto na terenie zakładu karnego zorganizowane zostanie spotkanie wigilijne skazanych z bliskimi, z udziałem księdza, połączone ze wspólnym spożywaniem posiłku.

Skazani z Zakładu Karnego w Nysie w okresie świątecznym przygotują wieczór kolęd w wykonaniu osadzonych grających na instrumentach muzycznych. Przed skazanymi z jasełkami wystąpią też uczniowie z nyskich szkół. W ramach zajęć kulturalno – oświatowych planowane jest także świąteczne wydanie gazetki „METRO”. Administracja jednostki dla osadzonych przewidziała również organizację zakładowego wieloboju sprawnościowego. W tym też czasie odbędą się, przeznaczone dla skazanych turnieje: tenisa stołowego, szachowy, brydżowy, sudoku oraz quiz świąteczny.

ppor. Katarzyna Idziorek

11/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu

W Areszcie Śledczym w Lesznie trwają przygotowania do spotkania mikołajkowego dla rodzin skazanych, spotkania wigilijnego oraz noworocznego  (te tylko dla skazanych). Jak co roku własne spotkanie opłatkowe przygotowuje także Grupa AA. 

W Areszcie Śledczym w Lubsku i Oddziale Zewnętrznym w Wałowicach planowane są następujące przedsięwzięcia:
1/ Udział osadzonych w Spotkaniu Wigilijnym organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Lubsku,
2/Udział skazanych w przygotowaniach i przeprowadzeniu Spotkania Wigilijnego dla osób ubogich organizowanego na rynku miasta Lubska przez Urząd Miasta Lubsko,
3/ Konkurs plastyczny o tematyce Bożonarodzeniowej,
4/ Zbiórka słodyczy i artykułów biurowych dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej w Lubsku prowadzonej przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych MROWISKO z Lubska,
5/ Spotkanie Wigilijne dla skazanych i ich rodzin w OZ Wałowice w ramach programu readaptacyjnego z zakresu integracji rodzin, w tym  wystawione zostaną Jasełka przygotowane przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia PATRONAT oddział w Zielonej Górze,
6/ Spotkanie Wigilijne dla funkcjonariuszy z udziałem Proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku,
7/ Wizyta Wigilijna Proboszcza i Wikarych Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku w celach mieszkalnych Aresztu Śledczego w Lubsku,
8/ Spotkanie Wigilijne dla funkcjonariuszy OZ Wałowice z udziałem Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Rokitniańskiej w Wałowicach,
9/ Wystawienie, dla skazanych przebywających w AŚ Lubsko, Jasełek przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubsku.

W Areszt Śledczy w Nowej Soli zaplanowane są następujące przedsięwzięcia: 
1/ W dniach od 17 do 21 grudnia odbywać się będą spotkania opłatkowe skazanych z kapelanem z parafii Św. Antoniego w Nowej Soli;
2/ 15.12.2012 roku planowane jest zorganizowanie widzenia rodzinnego skazanych z udziałem dzieci połączone z Mikołajkami. Dodatkowo dzięki uprzejmości i współpracy z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dzieci otrzymają paczki świąteczne;
3/ Skazani podczas zajęć kulturalno-oświatowych wykonali kartki świąteczne, które zostały przekazane charytatywnie do sprzedaży do sklepu przy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W czasie przedświątecznym dodatkowo będą przygotowywane audycje w radiowęźle związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia. W oddziale mieszkalnym na tablicy zostaną umieszczone prace plastyczne wykonane przez skazanych o tematyce świąt.

W Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim w ramach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia planowane jest 19 grudnia spotkanie skazanych z Biskupem Diecezji Kaliskiej. W trakcie spotkania skazani będą mieli możliwość podzielenia się opłatkiem z biskupem. Osadzeni przekażą biskupowi własnoręcznie wykonany podarunek.
W okresie przedświątecznym wydany zostanie kolejny numer gazetki więziennej w całości poświęcony tematyce świątecznej. Przed Wigilią osadzeni otrzymają gałązki świerkowe do indywidualnego wystroju cel mieszkalnych. W sali widzeń, w świetlicy oraz w oddziałach mieszkalnych zostaną ustawione udekorowane świątecznie drzewka choinkowe. W okresie świątecznym radiowęzeł wyemituje audycje o tematyce świątecznej oraz kolędy. Planowane jest również spotkanie jasełkowe osadzonych z dziećmi i młodzieżą Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim

W Areszcie Śledczym w Poznaniu w  związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia Dział Penitencjarny realizuje następujące zadania:
1/ Program resocjalizacji sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej „ Warsztaty terapii zajęciowej” – jako forma terapii za pomocą sztuk plastycznych,
2/ Udział skazanych w ogólnopolskim konkursie plastycznym na kartkę świąteczną oraz    wykonanie ozdób choinkowych i stroików,
3/ wykonywanie prac artystyczne na aukcje i licytacje świąteczne dla szkół, hospicjów i WOŚP, 
4/ Program resocjalizacji sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej „ Kultura muzyczna w procesie resocjalizacji”. W ramach programu 20 grudnia zaplanowano koncert świąteczny z wokalistką muzyki POP Ewą Jach,
5/ w ramach zawartego Porozumienia o współpracy z CK-Zamek w Poznaniu, skazani w okresie przedświątecznym tradycyjnie korzystają z oferty Zamku w postaci możliwości uczestniczenia z koncertach, wykładach i wystawach,
6/ Realizacja w udziałem skazanych świątecznego odcinka programu telewizyjnego pt. „Młyńska TV”,
7/Przygotowanie specjalnego wydania gazetki świątecznej XII/2012,
8/ W ramach współpracy z Bractwem Więziennym - przygotowania do Wigilii, paczki dla dzieci osób pozbawionych wolności na najbliższe Spotkanie Rodzinne ( 26.01.2013r).
Oddział Zewnętrzny ul. Nowosolska
1/ 2 grudnia odbyło się Świąteczne Spotkanie Rodzinne - w ramach programu "Spotkania Rodzinne";
2/ skazani przygotowują ozdoby świąteczne  w ramach zajęć  koła plastycznego;
-przygotowywane są artykuły dotyczące Świąt i Nowego Roku do gazetki " Głos OZ-etu"
3/ 10 skazanych wzięło udział w III Ogólnopolskim Konkursie na Kartkę Świąteczną" Życzenia prosto z serca"- organizowanym przez Areszt śledczy w Jeleniej Górze.

W Areszcie Śledczym w Szamotułach zaplanowane jest: świąteczne wystrojenie świetlicy, sali widzeń, konkursy dla skazanych o tematyce świątecznej i spotkanie opłatkowe z rodzinami skazanych. Planowana jest również Msza Święta Świąteczna i spotkanie opłatkowe z Kapelanem. W Mikołajkach organizowanych przez władze miasta na Hali ''Wacław'' weźmie udział 6 skazanych, a w Świetlicy  Socjoterapeutycznej przy Domu Dziecka w Szamotułach odbędzie się Wspólne Kolędowanie

Areszt Śledczy w Środzie Wlkp. planuje się podjęcie następujących działań i tematyce świątecznej: zorganizowanie konkursów i audycji o tematyce świąteczno – noworocznej, ozdabianie przez skazanych drzewek w holu i w świetlicy oddziału mieszkalnego ozdobami wykonanymi własnoręcznie przez skazanych i emisja przez sieć radiowęzłową filmów o tematyce świąteczno – noworocznej. W okresie poprzedzającym Święta odbędzie się coroczny koncert chóru kolegiackiego ze Środy Wlkp. połączony ze wspólnym śpiewaniem kolęd przez członków chóru i skazanych zorganizowany w ramach programu readaptacji społecznej "Kulturalny wyrok". Skazani we współpracy ze Średzkim Towarzystwem Kulturalnym wykonują ozdoby i stroiki świąteczne,  przeznaczone dla osób starszych, zamieszkujących teren Środy Wlkp. Na Starym Rynku w Środzie Wlkp. grupa skazanych uczestniczyła w uroczystym ubieraniu choinki połączonej ze wspólnym śpiewaniem kolęd.

Areszt Śledczy w Śremie
Wzorem lat ubiegłych grudniowy okres przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności skazanych w ramach realizowanego programu :Start w nowe życie", który w jednym z wielu założeń ma na celu kultywowanie tradycji i świąt narodowych. Na podkreślenie zasługuje fakt własnoręcznego wykonania przez osadzonych bombek choinkowych, torebek na prezenty świąteczne i kalendarzy noworocznych. 3 grudnia 14 skazanych uczestniczyło w koncercie muzyki chrześcijańskiej. Widzenia udzielane dla rodzin osób skazanych i tymczasowo aresztowanych w dniach przedświątecznych oraz w dzień wigilijny przedłużone będą o kilka godzin. 21 grudnia społecznik ze Śremu Pan Kocemba tradycyjne obdaruje wszystkich osadzonych paczkami świątecznymi. Kolejnym przedsięwzięciem będą jasełka dla osadzonych przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie. Skazani rozpoczęli także konstruowanie szopki noworocznej z myślą o aukcji związanej z kolejnym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Areszcie Śledczym w Zielonej Górze w ramach programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej ”Muzyczne inspiracje” skazani przygotowują się do koncertu Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 19 grudnia. W ramach programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej „Na scenie życia” skazani, przy współpracy aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz studentów z koła naukowego „Prizon” Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowują się do przedstawienia Jasełek, które będzie miało miejsce 20 grudnia. Przed południem przedstawienie zostanie wystawione dla skazanych z Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. Po południu, w ramach programu resocjalizacji z zakresu integracji rodzin sprzyjającym przygotowaniu do readaptacji społecznej” Bliżej Dziecka”, odbędzie się spotkanie dla skazanych i ich rodzin. W ramach programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej „Van Gogh i Adam Słodowy” osadzeni przygotowują ozdoby świąteczne. W ramach programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej „Otwarte Myśli” skazani przygotowali gazetkę więzienną, w której pojawiły się treści dotyczące tradycji świątecznych. W ramach programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej „Radiowęzeł” nadawane są audycje o tematyce świątecznej.     

W Zakładzie Karnym w Gębarzewie od 1 grudnia odbywały się spotkania rodzinne oraz  Opłatkowy Otwarty Miting AA. 21 grudnia planowana jest wigilia dla skazanych uczęszczających na spotkania z przedstawicielami kościoła zielonoświątkowego, a 23 grudnia spotkanie mikołajkowe. W okresie od 26.11.2012 roku do 21.12.2012 roku w Zakładzie Karnym w Gębarzewie po raz kolejny realizowany jest program "Paczka pod Choinkę"  w ramach którego skazani i ich rodziny mogą przekazywać słodycze dla dzieci, którymi opiekuje się Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jak co roku, skazani otrzymają świąteczne potrawy, a kapelan odprawi uroczystą mszę świętą i opłatek dla skazanych. 

W Zakładzie Karnym w Kaliszu oraz w Oddziale Zewnętrznym planowane są  "spotkania rodzinne" skazanych z udziałem zarówno rodzin, jak i kapelanów i przedstawicieli współdziałających instytucji, koncerty kolęd i pastorałek, coroczna wizyta Biskupa Kaliskiego, opłatkowe spotkania AA oraz Bractwa Więziennego i pomoc w organizacji spotkania opłatkowego Fundacji Osób Niepełnosprawnych. Także pomieszczenia jednostki zostaną "ozdobione świątecznie".

Zakład Karny w Koziegłowach w ramach przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia skazani przygotowują pomieszczenia do goszczenia rodzin (sala widzeń oraz kącik dla dzieci) i miejsc codziennego pobytu skazanych (świetlice w pawilonach) poprzez ozdabianie dekoracjami i symbolami świątecznymi. Skazani uczestniczą również w akcji dobroczynnej "Szlachetna paczka".

Zakład Karny w Krzywańcu - w dniach od 30.11.2012r. do 02.12.2012r. w jednostce odbyły się rekolekcje świąteczne dla skazanych, w tym dla osób działających w Grupie AA. W rekolekcjach wzięli również udział funkcjonariusze działu penitencjarnego oraz zaproszeni Księża z Diecezji Gorzów Wlkp. i Nowogród Bobrzański. Wraz  z Duchownymi przybyły osoby, które odbyły karę pozbawienia wolności, ale nadal działają w Grupie AA. Skazani przygotowali paczki dla dzieci przebywających w Domu Matki i Dziecka, które przekazali podczas spotkania Mikołajkowego w dniu 6 grudnia. Skazani w ramach programu resocjalizacyjnego ,,Wyjątkowe Święta” przygotowują dekoracje świąteczne. Ogłoszony został również konkurs na Kartkę Świąteczną. Ponadto w jednostce zostaną zorganizowane spotkania wigilijne z udziałem rodzin skazanych. Spotkanie rekolekcyjne jak również  spotkania wigilijne z rodzinami uatrakcyjni swoim występem zespół muzyczny ,,Sektor H”, który powstał w ramach programu resocjalizacyjnego „Muzyka łagodzi obyczaje”. W grudzień 2012 i styczeń 2013 w świetlicach oddziałów mieszkalnych zespół muzyczny wystąpi z repertuarem Kolęd. Skazani z oddziału terapeutycznego w ramach programu resocjalizacyjnego ,, Teatr za Kratą” przygotowują przedstawienie ,,Opowieść wigilijna”. Dzięki porozumieniu ze Szkołą Podstawową i Gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim dzieci i młodzież corocznie przyjeżdżają do zakładu z ,,Jasełkami”. W Domu Matki i Dziecka: kółko plastyczne od 3 grudnia wykonuje kartki świąteczne, 4 grudnia kółko kulinarne zorganizowało wypieki świąteczne. Zabawa Mikołajkowa i spotkanie z mikołajem odbyło się 6 grudnia, a 10 grudnia spotkanie świąteczne z panią euro poseł Joanną Skrzydlewską.  Rodzinna Wigilia z kapelanem odbędzie się 20 grudnia i 24 grudnia odbędzie się świąteczne kolędowanie i spotkanie opłatkowe.

Zakład Karny w Rawiczu w okresie przedświątecznym będzie emitował w TV Kukiel cykl audycji dotyczących obrzędów bożonarodzeniowych. Organizowane są konkursy plastyczne "Kartka świąteczna na Boże Narodzenie" oraz "Ozdoba choinkowa", a także konkurs wiedzy o Bożym Narodzeniu. W gazecie więziennej publikowane będą artykuły z tej tematyki oraz życzenia świąteczne od kapelana, administracji i redakcji gazety. Rozdawane będą jak co roku opłatki dostarczone przez kapelana wszystkim osadzonym.

Zakład Karny we Wronkach, w okresie przedświątecznym zaplanowano:
1/ w ramach programu resocjalizacji „MIKOŁAJ”, 8 grudnia, odbyło się widzenie rodzinne skazanych z członkami najbliższej rodziny w szczególności z dziećmi lub wnukami. W ramach spotkania przygotowano występy grupy teatralnej „Zniewoleni” i sztukę pt. „Dwa Mikołaje”, poczęstunek oraz paczki ze słodyczami i prezenty dla wszystkich dzieci;
2/ w dniach od 10 – 13 grudnia skazani wraz z wychowawcą budowali Szopkę Bożonarodzeniową przy ołtarzu w Kaplicy jednostki;
3/ spotkanie świąteczne wraz z poczęstunkiem dla skazanych uczestniczących w udzielanych posługach religijnych przez Pastora Kościoła Zielonoświątkowego Piotra Wisełkę;
4/ 16 grudnia odbędzie się spotkanie opłatkowe wraz z poczęstunkiem organizowane wspólnie z przedstawicielami Zakonu Braci Franciszkanów, Bractwa Więziennego oraz kapelanem Kościoła Rzymsko-katolickiego ks. Pawłem Pawlickim;
5/ 24 grudnia Bracia z Zakonu Franciszkanów będą odwiedzać skazanych w celach mieszkalnych składając im życzenia i dzieląc się opłatkiem. odbędzie się również dodatkowa Msza Święta – PASTERKA.

mjr Zbigniew Dolata

12/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie 

Podkarpacka Służba Więzienna zdaje sobie sprawę roli, jaką w procesie resocjalizacji odgrywają Święta Bożego Narodzenia. W każdej z dziewięciu jednostek penitencjarnych funkcjonariusze starają się, aby skazani w okresie świątecznym mieli możliwość zbliżenia z rodzinami, uczynienia kilku niewielkich kroków na drodze ku normalnemu życiu.

Spotkania skazanych z rodzinami odbywają się we wszystkich jednostkach. W większości są one częścią dużych programów resocjalizacyjnych. Przykładem może być Zakład Karny w Rzeszowie gdzie corocznie, w ramach programu „Jestem Ojcem” organizowane jest spotkanie rodzinne dla skazanych i ich rodzin. W organizację „opłatka” każdego roku włączają się studenci z koła penitencjarnego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wspólnie z osadzonymi przygotowują oni przedstawienie teatralne dla dzieci, które przybywają na spotkanie. Rzeszów to nie jedyna jednostka organizująca spotkania. W Areszcie Śledczym w Sanoku skazani sami przygotowują stroje do jasełkowego przedstawienia, które mogą obejrzeć dzieci podczas spotkania w ramach programu „W tę samą stronę”. W Jaśle skazani pod okiem zawodowych plastyków wykonywali pamiątki świąteczne, które wręczą bliskim podczas spotkania organizowanego w ramach programu „Na dobre i na złe”.

Tradycją stało się już, że dzieci przybywające na spotkania rodzinne nie wychodzą z pustymi rękami. Nawet symboliczna paczka ze słodyczami daje radość i wywołuje uśmiech na buzi. Pamiętamy jednak, że nie wszystkie dzieci mają możliwość otrzymać nawet taki skromny prezent. Nie wszyscy skazani mają również możliwość sprawienia radości bliskim. Dlatego podkarpackie jednostki penitencjarne najczęściej obejmują nieformalną opieką pobliskie domy dziecka i placówki opiekuńcze. Paczki trafiają m.in. do placówki „Nasz Dom” w Jaśle, Domu Dziecka „Maciek” w Przemyślu, Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Przemyślu a paczki z Zakładu Karnego w Medyce trafią nawet do dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. Zresztą nie tylko z paczkami wychodzimy poza mury więzień. Już od początku listopada skazane kobiety z Aresztu Śledczego w Nisku, w ramach programu „Tańcowała Igła z Pędzlem” wykonują kartki świąteczne – kartki znane  w całym kraju. Część z nich trafia, bowiem do instytucji współpracujących z aresztem a część skazane mogą wysłać do bliskich. Skazani z Dębicy przygotowują dla przedszkolaków szopkę, którą dzieci wykorzystają w swoim przedstawieniu jasełkowym, a osadzeni z Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie przekazują zebraną żywność na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Mokrzyszowie i wspólnie z Urzędem Miasta Tarnobrzega organizują „Wigilię dla Ubogich”. 

W większości podkarpackich jednostek penitencjarnych wigilijny wieczór będzie okazją do skromnej kolacji świątecznej i wspólnego śpiewania kolęd.

kpt. Jarosław Wójtowicz

13/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie

Areszt Śledczy w Szczecinie zaplanował m.in.: konkurs na „Najładniejsza kartkę świąteczną” i Świąteczny miting grupy AA  wraz z rodzinami. 17 grudnia odbędzie się spotkanie Wigilijne skazanych  z rodzinami oraz przedstawicielami Bractwa Więziennego. Wigilia Kościoła Ewangelicznych - Chrześcijan wraz z przedstawieniem świątecznym pt. „Prawdziwy prezent” i śpiewaniem kolęd zaplanowana jest 19 grudnia br.
Ogłoszony został konkurs na „Najładniejszy świąteczny wystrój celi” - wizytacja cel przez komisję odbędzie się 20 grudnia, a ogłoszenie wyników – 24 grudnia.  21 grudnia planowane jest przekazanie opłatków przez „Bractwo Więzienne” połączone ze składaniem życzeń  i wizytowaniem cel oraz wspólnym kolędowaniem. W czasie dni świątecznych odbędą się Uroczyste Msze Święte i spowiedź święta. Spotkanie Choinkowe Kościoła Ewangelicznych - Chrześcijan połączone z rozdawaniem paczek dzieciom skazanych oraz poczęstunkiem przygotowanym przez przedstawicieli Kościoła zaplanowane jest 9 stycznia 2013 roku.

W Zakładzie Karnym w  Stargardzie Szczecińskim do dnia 9 grudnia trwa Świąteczna Zbiórka Żywności, mająca na celu wspomożenie najuboższych rodzin. W jej ramach zbierane są produkty o długiej przydatności do spożycia, które dostępne są w kantynie. Zebrane produkty trafią do najbardziej potrzebujących, za pośrednictwem Parafialnego Zespołu "Caritas",  działającego przy Parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim. Przekazanie zebranych produktów zaplanowano na 10 grudnia. Również 10 grudnia  została zorganizowana Wigilia dla skazanych i ich rodzin w ramach programu "Jeszcze wszystko przed nami" zadedykowanego dla skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności. 17 grudnia w czytelni biblioteki zakładu karnego odbędzie się emisja koncertu audio-video o tematyce świątecznej, poprzedzona pogadanką na temat wykonawców. Emisja odbędzie się w ramach prologu do programu "(Wy)grać życie", który skierowany jest do osadzonych uzależnionych, a który rozpocznie się od stycznia 2013r. 20 grudnia zaplanowana jest Wigilia dla skazanych, którzy uczą się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w tutejszej jednostce i do 20 grudnia trwa konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną

W Zakładzie Karnym w Gorzowie Wlkp. skazani przygotowują karki świąteczne, które zostaną przesłane z życzeniami do instytucji współpracujących z zakładem. 17 grudnia na terenie zakładu odbędzie się spektakl "Wigilijna Opowieść", a 21 grudnia planowana jest Wigilia dla skazanych, podczas której przedstawione zostaną jasełka w ich wykonaniu.    

Wszystkie oddziały mieszkalne Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu udekorowano ozdobami świątecznymi, w każdym znajdzie się również choinka. Skazani przygotowali także gazetki o tematyce Świąt Bożego Narodzenia.16 grudnia dla wszystkich chętnych zorganizowane zostanie świąteczne spotkanie rodzinne, a 18 grudnia odbędzie się uroczysty otwarty miting AA, w którym weźmie udział 50 skazanych oraz goście spoza aresztu.
19 grudnia odbędzie się koncert profilaktyczny, połączony ze śpiewaniem kolęd. Przez cały grudzień trwa również zbiórka słodyczy dla pobliskiego Domu Dziecka w Skwierzynie. Bezpośrednio przed świętami odbędzie się również konkurs na prace choinkowe, literackie lub plastyczne na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

22 grudnia, w Zakładzie Karnym w Nowogardzie, odbędzie się spotkanie świąteczne skazanych z rodzinami, w trakcie którego członkowie koła teatralnego oraz koła muzycznego będą śpiewać kolędy i bawić się z dziećmi nieuczestniczących w widzeniach. Możliwy będzie zakup słodyczy w kantynie i wręczenie ich dzieciom za pośrednictwem św. Mikołaja. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Nowogard, jednostka otrzyma z wyrębu gałęzie świerkowe, którymi zostaną przystrojone pomieszczenia i oddziały mieszkalne. Ogłoszony został konkurs stroik świąteczny, w którym mogą brać udział wszyscy skazani. W regulaminie konkursu, każdy oddział może przygotować maksymalnie dwa stroiki konkursowe. Termin wykonania prac mija 20 grudnia, a twórcy najpiękniejszych z nich zostaną nagrodzeni.

W Oddziale Zewnętrznym w Płotach ogłoszono konkursy związane z tradycjami świątecznymi: konkurs na najładniejszy wystrój celi, konkurs wiedzy o tradycji bożonarodzeniowej. Wydano nowy świąteczny numer miesięcznika „Zamczysko” i czasopisma „Ozetowiec”.

W Areszcie Śledczym w Świnoujściu skazani angażują się w wykonywanie prac plastycznych w postaci kartek świątecznych, przygotowują świąteczny wystój cel - końcowy efekt widoczny będzie tuż przed świętami. 18 grudnia odbędzie się spektakl teatralny „Wigilijna opowieść”,  oparty na piosenkach i krótkich scenkach o tematyce zimowej i świątecznej. Aktorzy przybliżą skazanym obyczaje, zabawy i wróżby związane z Wigilią, Świętami Bożego Narodzenia, nocą sylwestrową oraz ze Świętem Trzech Króli.  Spotkanie to zakończone zostanie wspólnym kolędowaniem.

20 grudnia w Zakładzie Karnym w Goleniowie odbędzie się spotkanie świąteczne skazanych z rodzinami odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności, w ramach programu  „Długi wyrok – równe szanse”. Grupa 18 osadzonych  wraz z rodzinami, łącznie około 50 osób będzie miała szansę spotkać się w rodzinnej atmosferze. W trakcie spotkania zorganizowany zostanie poczęstunek, a dodatkową atrakcją będzie koncert pastorałek i kolęd muzyka Wojtka Kubiaka. Przed spotkaniem skazani będą mieli możliwość nagrania kamerą życzeń dla swoich najbliższych, nagrane na płytę DVD życzenia przekażą najbliższym na spotkaniu. Planowane jest również wykonanie zdjęć w trakcie spotkania z najbliższymi, pamiątkowe zdjęcia zostaną przekazane osadzonym. 23 grudnia dla grupy 40 osadzonych odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu solistek Goleniowskiego Domu Kultury. Skazani w ramach terapii zajęciowej wykonali odlewy gipsowych figurek o tematyce świątecznej. Prace zostały przekazane nieodpłatnie do goleniowskiego przedszkola, by tam mogły zostać dowolnie pokolorowane przez najmłodszych. 

W budynku Aresztu Śledczego w Choszcznie, na każdym z trzech oddziałów umieszczono świąteczne drzewka. Skazanym Oddziału Zewnętrznego, w ramach odstępstwa zezwolono na posiadanie małych choinek i dekoracji świątecznych w celach mieszkalnych. W kuchni Oddziału Zewnętrznego przygotowane zostaną tradycyjne świąteczne potrawy. W programie dziennym emitowane są kolędy oraz audiobook „Opowieść Wigilijna” Charlesa Dickensa. W świetlicy Aresztu, z inicjatywy skazanych powstała gazetka ścienna. A skazani z Aresztu Śledczego oraz Oddziału Zewnętrznego wykonali rękodzieło, uczestnicząc w programach readaptacji społecznej: Aniołki uśmiech dzieciom, Sztuka orgiami i Po nitce do kłębka. Wykonane prace zostaną przekazane na cele charytatywne. Podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizowany zostanie koncert kolęd i pastorałek.

Przez radiowęzeł Aresztu Śledczego w Kamieniu Pomorskim emitowane są pogadanki o tradycjach i obyczajach   związanych ze świętami Bożego Narodzenia i tematyką noworoczną. Zorganizowano konkurs na najładniejszy świąteczny wystrój celi mieszkalnej, a skazane kobiety zaangażowały się w wykonywanie kartek świątecznych i gazetek ściennych o tematyce świątecznej. Zaplanowano przedstawienie jasełkowe w wykonaniu grupy osadzonych kobiet "Karniaczki pl". Obecnie trwają intensywne przygotowania i próby, które  wprowadzają w oddziale świąteczny nastrój. 20 grudnia odbędzie się koncert o tematyce profilaktycznej oraz koncert kolędowy w wykonaniu  gitarzysty i muzyka  Wojtka Kubiaka.

kpt. Edyta Gulbinowicz

14/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

Grudzień w jednostkach penitencjarnych to miesiąc spotkań rodzinnych skazanych ze swoimi bliskimi, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie. To miesiąc zabaw mikołajkowych dla dzieci, gwiazdkowych prezentów od Świętego Mikołaja. To miesiąc niezwykły.

W Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, na pierwszą gwiazdkę i Mikołaja, podjęto szereg oddziaływań mających na celu wprowadzenie skazanych w atmosferę najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt. Każda inicjatywa związana z organizacją spotkań rodzinnych dla osób pozbawionych wolności spotyka się z dużym zainteresowaniem wśród skazanych znajdujących się w izolacji więziennej z daleka od rodzin i dzieci. 3 grudnia w porozumieniu z Fundacjami: ,,Pomoc Potrzebującym'', Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą'' - Klub Myszki Norki oraz Fundacją ,,Sławek'', zostało zorganizowane na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce Mikołajkowe Spotkanie Rodzin. W spotkaniu udział wzięło 25 rodzin. Radości wspólnej zabawy i gier nie było końca. Przedstawienie ,,Czerwonego kapturka'', w tym konkursy oraz zaprezentowanie tańca Breakdance, zostało przygotowane przez animatorów i studentów UKSW w ramach działalności Fundacji ,,Sławek''. Na wszystkie dzieci czekały mikołajkowe paczki ze słodyczami ufundowane przez Fundację ,,Pomoc Potrzebującym'', które w imieniu zarządu wręczyła wiceprezes Barbara Marczak wraz z zastępcą dyrektora aresztu śledczego, mjr Danutą Augustyniak. Konkursy oraz wspólna zabawa dzieci z rodzicami nagradzane były pięknymi książeczkami z płytami CD, kalendarzami Myszki Norki oraz grami przekazanymi przez przedstawicieli Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą''. Kolejne Choinkowe Spotkanie Rodzin planowane jest na 17 grudnia. Pod hasłem  ,,Każdy z nas może być Świętym Mikołajem!'' rozpoczęto w areszcie akcję napisania do swojego dziecka najpiękniejszego Listu od Świętego Mikołaja. Listy mogą mieć dowolną formę literacką: napisane prozą, wierszem lub anegdotą maja bawić, cieszyć i sprawiać wielką radość tym najmłodszym. Jednocześnie mają przypominać o tym, że Święty Mikołaj istnieje i o nich nie zapomina. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla rodzin i skazanych. W przypadku uwięzienia jednego z rodziców dzieci są najbardziej poszkodowane. Ma to duży wpływ na ich ujemny rozwój emocjonalny i społeczny. Jednocześnie pozbawienie wolności wpływa niekorzystnie na wypełnianie przez więźniów ról rodzicielskich i związanych z nią oczekiwań społecznych. Celem podejmowanych działań w ramach tworzonych projektów jest motywowanie osadzonych do systematycznego kontaktu z dziećmi, budowanie poczucia odpowiedzialności za pozostawioną na wolności rodzinę, wzmacnianie więzi rodzinnych jako kluczowych relacji ojciec-dziecko. W ramach organizowanego projektu, pierwsze Listy od Świętego Mikołaja już wpływają. Są kolorowe, pięknie udekorowane, przesyłają dużo ciepła i miłości. ,,Kochany Krzysiu, Droga Zosiu, bardzo się cieszę, że mogę napisać do Was list...'' Dużym zainteresowaniem wśród skazanych Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka cieszyły się zajęcia artystyczne w trakcie, których osadzeni mogli wykonać bombki, witraże, kubeczki i dekoracje świąteczne. Zajęcia zostały zrealizowane w porozumieniu z Fundacją ,,Pomoc Potrzebującym’’, która dostarczyła potrzebne materiały plastyczne do pracy więźniów oraz z Fundacją ,,Sławek’’, której wolontariusze poprowadzili kilkudniowe warsztaty. W trakcie zajęć, które były wielką frajdą dla osadzonych, powstały piękne świąteczne przedmioty, które częściowo zostaną przekazane w trakcie spotkań rodzinnych dzieciom i bliskim osób pozbawionych wolności. W ramach prowadzonych przez Radiowęzeł i Studio TVB7 konkursów świątecznych powstała piękna szopka bożonarodzeniowa, która zostanie ustawiona w Sali Widzeń w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku funkcjonariusze, pracownicy i osadzeni Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce po raz pierwszy biorą udział w projekcie „Szlachetna Paczka” organizowanym przez stowarzyszenie WIOSNA. Wspólnie została wybrana rodzina, której w ramach zebranych środków finansowych zostaną ufundowane potrzebne artykuły.

7 grudnia 2012 roku w Warszawie odbyła się druga już impreza gwiazdkowa dla dzieci: „Mikołajki bez granic”. Organizatorami imprezy byli Burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie, Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce, Fundacja „Pomoc Potrzebującym”, Fundacja „Sławek” i Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej „Mazovia”. W zabawie udział wzięły dzieci skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Warszawie Białołęce Oddziale Zewnętrznym Bemowo, dzieci z dzielnicy Bemowo - podopieczni Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo miasta stołecznego Warszawy, oraz dzieci funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. W ten symboliczny sposób organizatorzy zwrócili uwagę, że w świecie pełnym dyskryminacji, nietolerancji, nierównego traktowania ze względu m.in. na status społeczny, materialny i pochodzenie, wszystkie dzieci są takie same, a Święty Mikołaj nie tworzy żadnych podziałów. Kilkugodzinne harce w towarzystwie animatorów dobrej zabawy, bajkowych aniołków, elfów, skrzatów, z rozbrzmiewającymi kolędami zakończyły się podarowaniem dzieciom prezentów, na które z pewnością zasłużyły. Wspólna zabawa wszystkich dzieci, z różnych środowisk, świąteczny nastrój, radosna atmosfera, upominki  - to z pewnością wszystko to co ważne w przeżywaniu świąt – to miłość, przyjaźń, dobroć, to pokonanie granic. 

W Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie już 1 grudnia odbyło się Rodzinne Spotkanie Mikołajkowe. Dzieci osadzonych obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek” oraz pokaz tańca Breakdance. Podczas tegorocznego spotkania dzieci otrzymały też od swych ojców wyjątkowe niespodzianki. Pisane przez skazanych autorskie bajki zamieszczone w zbiorze „Baja na Mikołaja”, wydane zostały specjalnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W zbiorze „od tych co kochają dla tych co czekają” znalazły się też piękne ilustracje, których autorami byli m.in. skazani. Sponsorem wydania zbioru bajek był prezes Fundacji „Sławek” - Marek Łagodziński. Tradycyjnie już skazani z Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie w okresie przedświątecznym udali się do Domu Dziecka w Równem. Po zorganizowaniu zbiórki słodyczy wśród wszystkich skazanych z aresztu, zawieziono je i podarowano wychowankom tej placówki. W areszcie w dniu 22 grudnia odbędzie się spektakl wigilijny skazanych, przygotowywany według scenariusza wychowawcy d.s kulturalno-oświatowych, w dniu 5 stycznia - koncert kolęd dla skazanych, a w dniu 4 stycznia zwiedzanie przez skazanych szopek bożonarodzeniowych na Starym Mieście.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia również w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie rozpoczęto pełną parą. W oddziałach mieszkalnych osadzeni przygotowują dekoracje świąteczne. 11 grudnia rozpoczął się program readaptacji społecznej „Pomocnik Św. Mikołaja”. Dla wielu skazanych, którzy przed osadzeniem mieli trudności we właściwym wywiązywaniu się z roli rodzica z powodu braku umiejętności organizowania zabawy swoim dzieciom i byli obciążeni niewłaściwymi wzorcami określającymi obowiązki wobec dzieci wyniesionymi z domu rodzinnego i środowiska udział w takim programie readaptacji społecznej jest szansą na nabycie brakujących kompetencji i wykorzystywaniu ich po wyjściu na wolność. 10 grudnia rozpoczęły się zajęcia z grupą teatralną „Krateczka”. Osadzone przygotowują jasełka na imprezę choinkową. Rozpoczęły się także próby świątecznego przedstawienia grupy teatralnej „Nadzieja”. W trakcie zajęć k.o. osadzeni przygotowują prezenty dla dzieci, oraz dekoracje świąteczne. 19 grudnia wystąpi dla grona skazanych kobiet Natalia Przybylska z zespołem. Tradycyjnie, jak co roku w styczniu odbędzie  się impreza „Choinka” dla rodzin skazanych kobiet i mężczyzn. „Choinka” to kolejna impreza na Grochowie w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy Warszawską Misją Ochotniczą i Fundacją „Sławek”, Fundacją „Dom Kultury” a kierownictwem AŚ w Warszawie Grochowie. Głównym celem „Choinki” jest umożliwienie osadzonym podtrzymania więzi rodzinnych, a także zwrócenie uwagi na rolę świąt w życiu człowieka i jego rodziny.

W Zakładzie Karnym w Warszawie – Białołęce 9 grudnia odbyły się mikołajki dla dzieci. Kilkugodzinne, pozaregulaminowe widzenie rodzinne było zwieńczeniem trwającego od 26 listopada do 9 grudnia 2012 r. programu readaptacji społecznej „Przygotowanie skazanych do życia na wolności, przełamanie barier Ojciec – Mur – Dziecko, praca jako podstawowy czynnik prawidłowego funkcjonowania w rodzinie”. Na spotkanie przybyły dzieci wraz ze swoimi opiekunami. W niecodziennej sali widzeń, bo udekorowanej świątecznie i niezwykle kolorowo, czekał na nich słodki poczęstunek oraz Myszka Norka, która zachęcała do wspólnej zabawy. Dzieci poddały się metamorfozie i zamieniły się w barwne motyle, ludzi- pająków i koty, a to za sprawą pomalowanych twarzy. Na koniec spotkania Myszka Norka rozdała dzieciom świąteczne upominki. Tego dnia na dziecięcych twarzach gościł jedynie uśmiech.  Spotkanie miało na celu  zacieśnienie i odbudowę więzi rodzinnych poprzez stworzenie jak najlepszych, najbardziej „domowych” warunków podczas spotkań skazanych z rodzinami w trakcie pobytu w Zakładzie Karnym. Ponadto w jednostce zostanie przeprowadzony konkurs dla osadzonych o tematyce bożonarodzeniowej. Za pośrednictwem zakładowego radiowęzła zostanie wyemitowana wyczerpująca audycja na temat obyczajów i sposobów obchodzenia świąt Bożego Narodzenia.

W Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Warszawie - Białołęce w Popowie od 3 do 31 grudnia realizowany jest program readaptacji społecznej „Opowieść Wigilijna”. W trakcie jego trwania skazani ustroili ozdobami świątecznymi oddział mieszkalny i salę widzeń. Proboszcz parafii Popowo Kościelne odprawił mszę adwentową na terenie OZ. 9 grudnia w sali widzeń odbyło się spotkania mikołajkowe dla dzieci i rodzin skazanych. Koncert dał chór dziecięcy z Popowa Kościelnego.
W Areszcie Śledczym Warszawa – Służewiec z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, jak co roku, przygotowano dla wszystkich osadzonych audycję własną do radiowęzła pt. „Idą święta” oraz pogadanki z osadzonymi o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz tego, osadzeni z Aresztu w ramach zajęć kulturalno-oświatowych wykonywali szopki Bożonarodzeniowe, a najładniejsze z nich zostaną przesłane do ZK w Czarnem na konkurs szopek. Warto również zaznaczyć, że w tym roku po raz pierwszy funkcjonariusze oraz osadzeni włączyli się aktywnie w ogólnopolską akcję pomocy „Szlachetna paczka”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i chęci pomocy udało się przygotować „szlachetną paczkę” dla potrzebującej rodziny Pani Joli i jej synów. Osadzeni nadal jeszcze przekazują pieniądze na konto szlachetnej paczki, więc na ten moment nie można podać dokładnej kwoty, jaką udało się zebrać. Rozpoczął się również program readaptacji społecznej z zakresu integracji rodzin „Mikołajki w Areszcie”, który będzie miał swój finał w najbliższy weekend. Oprócz tego przygotowywany jest program readaptacji społecznej z zakresu integracji rodzin „Jasełka w Areszcie”, który będzie miał miejsce na początku stycznia. W Dziale Terapeutycznym dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych przygotowywane jest spotkanie wigilijne dla pacjentów oddziału, absolwentów przebywających jeszcze w Areszcie, terapeutów oraz zaproszonych gości.

W Oddziale Zewnętrznym w Grodzisku Mazowieckim zorganizowano program readaptacji społecznej w zakresie integracji rodzin, którego finałem było spotkanie Mikołajkowe zorganizowane przy współudziale Bractwa Więziennego, przedstawicieli Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku oraz sponsorów TPD i Frito Lays. Niejako standardem jest przygotowanie audycji radiowęzła na temat „Tradycji Mikołajkowej”. Wydano również specjalne wydanie „OZ-etki Grodziskiej”. Zaplanowane jest również spotkanie wigilijne.

6 grudnia w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Grójcu w Stawiszynie odbyło się II czytanie i kolędowanie Służb Mundurowych - Gwiazdki – Gwiazdkom – na Gwiazdkę . Honorowy patronat nad imprezą objęli - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie ppłk Anna Osowska Rembecka,  Prezes Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom Irena Koźmińska oraz Starosta Białobrzeski Jacek Oziębło. W spotkaniu udział wzięli między innymi funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej Okręgowego Inspektoratu SW w Warszawie, Aresztu Śledczego w Grójcu, innych jednostek penitencjarnych,  przedstawiciele „Forum Penitencjarnego”, zaprzyjaźnionych służb mundurowych - Policji, Straży Pożarnej, Wojska, Straży Miejskiej,  przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwa, kultury i sportu, nauki, Fundacji „Sławek”, Katolickiego Stowarzyszenia „Serca dla Serc”,  mediów oraz kontrahenci, z którymi na co dzień współpracują funkcjonariusze aresztu. Świąteczne bajki czytali dzieciom zaproszeni goście. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach  - laureaci wielu konkursów muzycznych w Polsce  zaśpiewali kolędy, a  uczniowie klas IV -V Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Skargi w Grójcu zaprezentowali Jasełka we współczesnym wydaniu. Od dnia 19 listopada  do 21 grudnia w Areszcie Śledczym w Grójcu ppor. Justyna Burkiewicz i st. wychowawca Iwona Betlej organizują program readaptacji społecznej "Origamii sposobem na więzienną nudę" w czasie którego osadzeni nie tylko przygotowują ozdoby świąteczne (papierowe, bombki, gwiazdy z papieru) i dekoracje. Spotkanie wigilijne dla uczestników programu odbędzie się w specjalnie przystrojonej sali w dniu 21 grudnia.

W Areszcie Śledczym w Radomiu trwają przygotowania do Wigilii dla skazanych i ich rodzin, która odbędzie się 14 grudnia 2012 r. Wigilia odbędzie się w ramach programu readaptacyjnego "Razem przy wigilijnym stole", który rozpoczął się w połowie listopada. W trakcie spotkań osadzeni nie tylko przygotowują ozdoby świąteczne i dekoracje, kultywując tradycje i zwyczaje świąteczne, ale również pogłębiają swoją wiedzę na temat rodziny w życiu człowieka poprzez dyskusje z psychologiem o roli rodziny. Spotkanie wigilijne odbędzie się w specjalnie przystrojonej sali, a uroczystość uświetni swoją obecnością Jego Ekscelencja ks. biskup Henryk Tomasik. Ponadto odbędzie się występ sholi młodzieżowej przy akompaniamencie skrzypiec i gitar. Wszystkie ozdoby świąteczne tj. kartki, bombki i elementy dekoracji przygotowali sami osadzeni pod nadzorem wychowawczyni ds. biblioteki.
Dla osadzonych został przygotowany konkurs wigilijny, w którym zawarte są pytania o tematyce bożonarodzeniowej, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

W Zakładzie Karnym w Siedlcach w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, podjęto szereg działań, aby osoby odbywające karę w siedleckim więzieniu, choć z dala od domów rodzinnych poczuli świąteczny nastrój. W dniu 18 grudnia zaplanowano przedstawienie "Opowieść Wigilijne" połączone z koncertem kolęd w wykonaniu grupy teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. W styczniu zaplanowane jest Spotkanie Choinkowe dla Dzieci osób osadzonych w ZK Siedlce. Podczas spotkania dzieci zostaną obdarowane przez Mikołaja prezentami ufundowanymi przez firmę MATEL. Więźniowie będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z najbliższymi. W ten dzień nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Tradycyjnie już w oddziałach mieszkalnych zostaną ustawione świeże choinki ubrane w ozdoby wykonane przez więźniów. W ramach programu arterapeutycznego skazani wykonają ozdoby choinkowe wraz ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach, ale także będą uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu. Przez radiowęzeł emitowane będą audycje o tematyce świątecznej. W oddziałach ogłoszono konkursy na najpiękniejszą własnoręcznie wykonaną kartkę Bożonarodzeniową. Ponadto, skazani z oddziału terapeutycznego, pod okiem terapeutów przygotowują luksusowy domek dla kotów, z przeznaczeniem na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytację będą wystawione także prace rękodzielnicze więźniów. Tradycyjnie już, w Zakładzie Karnym w Siedlcach usytuowana będzie puszka WOŚP, do której funkcjonariusze siedleckiego zakładu będą mogli wrzucić datki.

W Areszcie Śledczym w Płońsku 8 grudnia zorganizowano świąteczne spotkanie mikołajkowe. W spotkaniu uczestniczyli skazani oraz ich bliscy z dziećmi. Początek spotkania był niesamowitą frajdą dla dzieci. Mogły one wykazać się zręcznością i pomysłowością w malowaniu i rysowaniu choinki i ozdób świątecznych. Kolejnym punktem spotkania było czytanie i przeglądanie bajek związanych z okresem świątecznym. Jednak największą atrakcją tego spotkania było wspólne ubieranie  choinki. Nie zabrakło również upominków i Świętego Mikołaja w rolę którego wcielił się  dziewięcioletni Paweł. 10 grudnia zorganizowano rekolekcje. Księża z parafii Św. Michała Archanioła zorganizowali spowiedź dla skazanych, a ksiądz proboszcz odprawił mszę Świętą w kaplicy tutejszej jednostki. Na dzień 21 grudnia zaplanowano otwarty Miting AA organizowany przez przedstawiciela Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Płońsku. W trakcie spotkania przewidziane jest dzielenie się opłatkiem.

Zakład Karny w Żytkowicach jak co roku w ramach współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Opactwie zorganizował tam Mikołajki. W ramach spotkania do ośrodka udali się osadzeni, którzy w zbiórce prowadzonej na terenie jednostki pozyskali środki, które zostały przeznaczone na zakup upominków dla dzieci. W czasie wspólnej zabawy Mikołaj przekazał upominki, oraz słodycze. Jak co roku  w zabawie uczestniczyły wszystkie dzieci z ośrodka w Opactwie, kadra pedagogiczna, wychowawcy ZK oraz osadzeni. W ramach akcji po raz kolejny skazani z własnych środków finansowych ufundowali upominki dla dzieci, a sami zostali obdarzeni bezwarunkową miłością najmłodszych. Wspólne spotkania burzą stereotypy osadzonego, niepełnosprawnego dziecka, jak również pozytywnie wpływają na oba środowiska.

kpt. Elżbieta Krakowska

15/ Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu

Wszystkie zakłady karne i areszty śledcze zwiększają w tym okresie ilość widzeń z rodzinami organizowanych dla osadzonych. Niezależnie od tego Służba Więzienna organizuje różne imprezy świąteczno-noworoczne z udziałem skazanych i ich rodzin. Przykłady takiej działalności z jednostek podległych Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej we Wrocławiu przedstawiono poniżej.

Areszt Śledczy Lubań – W dniach 17-21 grudnia będzie realizowany program resocjalizacyjny "Podtrzymywania tradycji świątecznych", w ramach którego skazani będą własnoręcznie wykonywać dekoracje świąteczne.18 grudnia  odbędzie się w jednostce wizyta młodzieży szkolnej z Gimnazjum Miejskiego Nr 3 w Lubaniu. Młodzież wystąpi z programem kolęd i pastorałek dla skazanych.10 grudnia grupa 6 skazanych w ramach programu resocjalizacyjnego "Ekologia i ja" pracowała dla Nadleśnictwa Świeradów Zdrój, aby "zapracować" na choinki do dekoracji jednostki.

Areszt Śledczy we Wrocławiu – W jednostce realizowany jest program "Bajka", w ramach którego skazani będą nagrywać wybrane bajki dla swoich dzieci. W ramach tego programu, w przyszłym tygodniu, zorganizowane zostanie specjalne, dodatkowe spotkanie dla skazanych i ich rodzin. W części administracyjnej aresztu oraz na terenie pawilonu mieszkalnego pojawią się choinki (ozdoby będą przygotowywać skazani z poszczególnych oddziałów mieszkalnych) oraz gazetki ścienne o tematyce świątecznej. Trwa konkursu plastyczny na "ozdobę choinkową". Za pośrednictwem radiowęzła emitowane są audycje o tematyce świątecznej. Wydana w grudniu gazetka więzienna będzie poświęcona tradycjom i zwyczajom świątecznym.

Zakład Karny w Oleśnicy – 9 grudnia odbyło się, w ramach programu readaptacji, świąteczne spotkanie z rodzinami. W ramach programu skazani przygotowali drobne prezenty oraz wystrój sali gimnastycznej. Uczestnicy spotkania otrzymali dodatkowe widzenia. Do 21 grudnia odbędzie się koncert zespołu akordeonistów (finalistów dolnośląskiej ligi talentów) o tematyce świątecznej. Poprzez radiowęzeł będą emitowane audycje o tematyce świątecznej. Skazani wykonują gazetki oddziałowe
o stosownej tematyce. Wiodącym tematem Gazetki Quo Vadis są Święta. Skazani w ramach terapii zajęciowej przygotowują stosowny wystrój pawilonów mieszkalnych.

Zakład Karny Zaręba - Tradycyjnie okres świąteczny to stosowne dekoracje przygotowywane do oddziałów mieszkalnych w formie tablic, które zostaną ukończone do 20 grudnia. Będą też choinki (z ozdobami i światełkami): w sali widzeń i bibliotece. Ponadto świątecznie zostaną przybrane drzewka świerków, celowo posadzone w ogólnie dostępnych miejscach na terenie jednostki. Przed świętami do cel mieszkalnych osadzonym dostarczone będą gałązki świerku i opłatek (to ostanie zadanie wspólnie z księdzem kapelanem).

Zakład Karny Strzelin – W ramach realizowanego programu PUPA THEATRUM, osadzeni wystąpią z przedstawieniami w Szkole Podstawowej Nr 4 oraz dwukrotnie w placówce rehabilitacyjnej dla dzieci Celestynie. Występy połączone będą ze śpiewaniem kolęd i pastorałek.

Areszt Śledczy Dzierżoniów – 6 grudnia br. odbyła się wycieczka do Wrocławia na przedstawienie teatralne rewia na lodzie "Królewna Śnieżka". Wyjazd odbył się w ramach programu integracji rodzin "Tato". Zorganizowano go wspólnie ze Szkołą Podstawową w Piławie Dolnej, z którą jednostka współpracuje. Przez cały grudzień będą się odbywać próby jasełkowe. W zajęciach uczestniczy 17 skazanych, którzy w okresie świątecznym wykonają przedstawienie dla skazanych z jednostki oraz mieszkańców wsi. W jednostce ogłoszono konkurs na kartkę świąteczną oraz ozdoby choinkowe. Skazani w ramach koła plastycznego wykonają drobne upominki dla dzieci z Domu Dziecka w Dzierżoniowie. Grupa 4 skazanych będzie pomagała w przygotowaniach Wigilii dla osób bezdomnych i potrzebujących jaką organizuje Urząd Miasta Dzierżoniów.

Areszt Śledczy w Wałbrzychu – W okresie świątecznym planowana jest emisja poprzez radiowęzeł cyklu audycji dotyczących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W jednostce ustawione zostaną choinki i przygotowany okolicznościowy wystrój.

Areszt Śledczy w Świdnicy – W jednostce planowane jest nagranie przez skazanych audiobooka z opowieścią wigilijną, a następnie przeprowadzenie akcji obdarowywania nagraniem dzieci odwiedzających osadzonych podczas widzeń w dniach 22 i 24 grudnia br. W okresie 17.12.2012 - 21.12.2012r. budynek penitencjarny zostanie udekorowany przez skazanych. W jednostce zaplanowano konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową w ramach działającego w areszcie programu readaptacji społecznej "Koperta".

mjr Marek Geciów