Można powiedzieć, że starszy sierżant Wiesław Małysa z Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim jest biegaczem jakich wielu. Od innych odróżnia go jednak czas, w jakim pokonuje przebyte kilometry i miejsca, które zajmuje na mecie.

W tym roku w kategorii Służba Więzienna, aż 7 razy stanął na podium w różnego rodzaju biegach. Trzecie miejsca zajął w: Toszku w Biegu o Złotą Kaczkę, Rzgowie w V Biegu Służb Mundurowych, 35 PKO Wrocław Maraton, 9 PKO Silesia Marathon i w 21. Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa. Na pierwszym miejscu podium stanął w dwóch ostatnich swoich startach: 18 PKO Poznań Marathon i IV Bieg Uliczny św. Marcina w Kępnie.

Swój debiut biegowy miał w 2012 roku w Katowicach, gdzie reprezentował sierakowską jednostkę w Wiosennym Biegu Przełajowym Służb Mundurowych. Wystartował w około 100 biegach na różnych dystansach, ukończył 20 maratonów, 16 półmaratonów. Jego najlepsze czasy to: 3:02:52 uzyskane w tym roku na maratonie w Poznaniu i w ubiegłym roku 1:26:28 na Nocnym Półmaratonie we Wrocławiu, a także 38:43 na 10 km na III Biegu Ulicznym św. Marcina w Kępnie. Na swym koncie ma również Wielkiego Szlema Lublinieckiego (udział w jednym roku w Biegu Katorżnika, Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa). Zdobył Koronę Maratonów Polski, którą ukończył w jednym roku ze średnim czasem 3:15:46. Najbliższy plan biegowy to udział, po raz piąty w Maratonie Komandosa, gdzie w ubiegłych latach również stawał na podium. Maraton Komandosa tym różni się od innych biegów na królewskim dystansie, że trzeba przebiec go w umundurowaniu, butach wojskowych, z plecakiem 10 kilogramowym, a większość trasy wyznaczona jest po leśnych drogach. Oprócz biegania Wiesiu ma również inne pasje: chodzi po górach, jeździ na rowerze i nartach. Wszelkiego rodzaju aktywność jest bardzo ważna dla nas, funkcjonariuszy Służby Więziennej. Pozwala odpocząć psychicznie od bardzo trudnej pracy codziennej i podnieść sprawność fizyczną, która jest tak ważna w naszej służbie. Bieganie, to ten czas kiedy negatywne emocje znikają, a w ich miejsce pojawia się szczęście.

Naszemu koledze gratulujemy sukcesów i życzmy kolejnych „pudeł i życiówek”.

Tekst i zdjęcia: por. Piotr Patrzykowski